Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V hlavní roli často ženy a jejich složité duše. To je Pedro Almodóvar

Lidé

  5:37
calzada de catatrava - Španělský režisér, scenárista, producent i herec Pedro Almodóvar zpracovává rád témata nanejvýš kontroverzní. Zároveň ale v jeho snímcích nikdy nechybí vášeň, provokace nebo černý humor, což oceňuje kritika i náročnější diváci. Filmových poct získal celou řadu, a to včetně dvou Oscarů. Almodóvar, který 25. září oslaví sedmdesátiny, letos obdržel Zlatého lva za celoživotní dílo na benátském festivalu.

Za štanglí salámu šel bych na světa kraj. Snímek Bolest a sláva (2019). Režie: Pedro Almodóvar. foto: BIOSCOP

„Udělení Zlatého lva mě velmi potěšilo a cítím se poctěn,“ reagoval na ocenění tvůrce. „S benátským filmovým festivalem mě pojí nádherné vzpomínky. Se snímkem Černá roucha jsem tu v roce 1983 zakusil mezinárodní debut. Bylo to poprvé, co nějaký z mých filmů cestoval do zahraničí, byl to můj mezinárodní křest a krásný zážitek stejně jako návrat v roce 1988 s filmem Ženy na pokraji nervového zhroucení,“ připomněl ke své úspěšné kariéře Almodóvar.

Pradlenka u řeky v podání Penelope Cruzové. Snímek Bolest a sláva (2019)....
Plakát k novému filmu Pedra Almodóvara Julieta.

Jeho zatím poslední počin s názvem Bolest a sláva (2019) se na rozdíl od předchozích děl netočí kolem žen, ale vypráví příběh stárnoucího režiséra. Almodóvar tvrdí, že příběh „je i není o něm“. Film se bude příští rok ucházet o Oscara. Španěl byl ve hře o prestižní sošku již několikrát, naposledy v roce 2016 s Julietou. Dvakrát Oscara získal - v roce 1999 za film Vše o mé matce v kategorii nejlepší cizojazyčný film a v roce 2003 za nejlepší původní scénář za snímek Mluv s ní.

Hlavní roli v Bolesti a slávě ztvárnil Antonio Banderas, který byl za svůj výkon letos vyhlášen nejlepším hercem na festivalu v Cannes. Ve filmu hraje i další z oblíbených Almodóvarových hvězd - Penélope Cruzová - oba režisér obsazuje opakovaně. Cruzová se objevila například ve filmech Vše o mé matce, Volver nebo Rozervaná objetí. Banderas, kterého Almodóvar pro filmový svět objevil, si zahrál v Labyrintu vášní, Spoutej mě! nebo v Kůži, kterou nosím.

Tady dojde ke rvačce. Režisér (Antonio Banderas) odejde alespoň s monoklem. Snímek Bolest a sláva (2019). Režie: Pedro Almodóvar.

Další z režisérových múz je i slavná španělská herečka Carmen Mauraová, která za výkony v jeho filmech posbírala několik cen. Například za Volver (2006) dostala cenu pro nejlepší herečku z festivalu v Cannes. „S Almodóvarem jsem natočila desítku snímků a zažila s ním nejzábavnější i nejsmutnější momenty své kariéry. To, co jsem s ním natočila, však už stačilo,“ řekla v roce 2016 na pražském Febiofestu, kde přebírala cenu Kristián za přínos světové kinematografii.

Pedro Almodóvar Caballero je rodákem z města Calzada de Calatrava (1949). Když v 16 letech přišel do Madridu bez rodiny a bez peněz, měl jeden konkrétní plán: studovat a dělat film. Jenže tehdy se nemohl zapsat na školu kinematografie, protože ji diktátor Francisco Franco právě zavřel. Když se tedy nemohl učit „formu“, začal se věnovat „studiu života“. Hrál v punkrockové parodické kapele, vystupoval jako herec v divadle, psal scénáře i povídky do novin a časopisů.

Vyrostl mezi ženami

První kameru si Almodóvar koupil ve 22 letech z výplaty administrativního pracovníka v telefonické společnosti a svůj první celovečerní film ze série tragikomedií natočil v roce 1980 - Pepi, Luci, Bom a další holky z party. Inspiroval se prý klasickými hollywoodskými melodramaty, které se točí kolem hlavní ženské postavy, v minulosti často ztvárněné Joan Crawfordovou nebo Bette Davisovou.

„Vyrostl jsem mezi ženami... na muže si vzpomínám letmo. Nikdy nebyli doma, čas, kdy nepracovali, trávili v barech,“ komentoval před časem Almodóvar skutečnost, proč jsou ve většině jeho filmů hlavními protagonistkami ženy. Režisér měl dvě starší sestry a mladšího bratra Augustína, který je producentem a hrál v několika Almodóvarových filmech. Bratři například produkovali úspěšnou černou komedii Divoké historky, kterou režíroval Damián Szifrón.

Kůže, kterou nosím. Nový film Petra Almodóvara.

Na některé etapy ze svého života Almodóvar nevzpomíná rád. „Tam jsem ztratil víru v boha,“ řekl například o dospívání v salesiánské a františkánské koleji. „Neměl jsem rád své dětství a neměl jsem nejmenší zájem na něj vzpomínat, natož o něm točit filmy,“ řekl. Církev ale nakonec postavil na pranýř ve snímku Špatná výchova (2004), v němž odhalil i sexuální zneužívání chlapců v církevní koleji.

Zcela otevřeně naopak Almodóvar vždy hovořil o své homosexualitě, která se v některých jeho dílech též odráží. Dnes žije v Madridu s přítelem, hercem a fotografem, a chová kočky.

Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...