Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve věku 70 let zemřel herec a režisér Jiří Ornest

Lidé

  13:07aktualizováno  13:59
PRAHA - V 70 letech zemřel v neděli dopoledne herec a režisér Jiří Ornest, oznámila jeho manželka herečka Daniela Kolářová. Ornest stál u zrodu řady alternativních divadelních projektů, známý byl i z filmu a televize.

Jiří Ornest v roce 2014. foto:  Dan Materna, MAFRA

Operace srdce a mozková příhoda

LN Máte za sebou složité období: váš muž, herec Jiří Ornest, prodělal těžkou operaci srdce, jak se mu daří?

„Je to složité. Srdce je v pořádku, následovala mozková příhoda a přidávají se k tomu další a další problémy. Tahle situace úplně rozmetala všechny plány, které jsme měli, a učím se všechno zvládat. Manžel se snaží pracovat, píše texty do muzikálů a také dramatizovali se synem Šimonem pohádku pro soubor The Tap Tap. Hra se jmenuje Nefňuka a měla premiéru na jaře na Nové scéně. A jeho domovská scéna, Divadlo Na zábradlí, na něj nezapomíná a nabízí mu role přizpůsobené jeho možnostem. A toho si hodně vážím.“

Manželka Jiřího Ornesta, herečka Daniela Kolářová, v září roku 2016 pro Magazín Pátek Lidových novin

Jiří Ornest byl celý život spojený s pražskou divadelní scénou, většinu své kariéry strávil nejprve v angažmá v Divadle E. F. Buriana, po roce 1991 byl členem souboru Divadla Na zábradlí. „Na Poříčí u Burianů jsem byl věrný ze zbabělosti, protože se nic jiného nerýsovalo. Na zábradlí jsem zůstával, protože jsem měl pocit, že to stojí za to,“ popsal důvody své věrnosti oběma souborům Ornest, který v neděli ve věku 70 let zemřel.

V Divadle Na zábradlí spolupracoval v 90. letech s velkou a tragicky zesnulou režisérskou hvězdou Petrem Léblem i Janem Antonínem Pitínským - a prakticky pokaždé z toho byly výjimečné inscenace. Za ztvárnění role Lugwiga Vosse ve hře Ritter, Denne, Voss rakouského dramatika Thomase Bernharda v Pitínského zpracování získal Ornest v roce 1996 nominaci na divadelní cenu Thálie a v témže roce také Cenu Alfréda Radoka za nejlepší mužský herecký výkon.

Už jsem měl pocit, že toho koně vedu, kam chci, říkal Ornest v rozhovoru pro LN

„Potkal jsem za svou kariéru dva režiséry, s kterými jsem rád dělal. Jednak to byl Jan Kačer ve své vrcholné formě v Divadle E. F. Buriana a pak Lébl na Zábradlí. On totiž patřil k těm několika režisérům, kteří se v té úžasné svobodě po roce 1989 nerozbředli,“ řekl před třemi lety v Lidových novinách Ornest o režisérovi, který byl jednou z největších nadějí českého divadla po roce 1989 a který před svou sebevraždou v prosinci 1999 jako umělecký šéf formoval Divadlo Na zábradlí.

Jiří Ornest v roce 2014.
Křest knihy „Václav Havel o divadle“ v roce 2012. Zleva: Anna Freimanová,...

Ornest patřil k lidem, kteří se vyjadřují ke společenské situaci, už v listopadu 1989 byl jako zástupce divadelníků u toho, když v ČKD vypískali šéfa pražských komunistů Miroslava Štěpána. „To byl ohromný okamžik, když lidé začali skandovat Nejsme děti!“ vzpomínal Ornest, který byl kritický například k prezidentu Miloši Zemanovi. „Nenapadlo mě, že se po čtvrt století znovu budu stydět za svého prezidenta,“ poznamenal k Zemanově odsouzení ruských aktivistek z Pussy Riot.

Jiří Ornest pocházel z umělecké rodiny, jeho otcem byl divadelní režisér Ota Ornest, matkou pak herečka Jarmila Smejkalová. Hercem byl i jeho strýc Zdeněk Ornest, dalším strýcem byl básník Jiří Orten. „Byl jsem jedináček, a tím byl náš vztah (s matkou) daný, protože Jarmila veškerý mateřský cit vyplýtvala na mě... Máma ze mě chtěla mít malého génia, zatímco já usiloval o to, aby se ze mne stal velký grázl,“ přiblížil své dětství, které z velké části trávil v divadelním zákulisí.

Rozhodnutí dát se po vzoru nejbližších k divadlu padlo v jeho případě v 15 letech, kdy se dal dohromady s Petrem Svojtkou. „My byli tak okouzleni divadlem, že nás jednou na lesní cestě u řeky napadlo, a nás takové blbosti napadaly stokrát za den, že kdo sežere celý lopuch, dostane se na divadelní školu. List lopuchu je velký jako deštník a chutná nepopsatelně hnusně. Snědli jsme ho oba, na DAMU se dostali a já si dodnes nejsem jistý, jestli to za to stálo,“ vzpomínal Orten s úsměvem.

Po škole získal angažmá v Divadle E. F. Buriana, kde vytvořil řadu významných rolí, například v inscenacích Racek, Poprask na laguně nebo Jak se vám líbí. Se Svojtkou stáli i za projekty alternativního divadla, v 60. letech společně založili divadelní skupinu Růžový palouček, později byl Ornest také u projektů Divadla ve Foyer a Náhradního divadla. Se svým přítelem, hercem a moderátorem Janem Krausem nastudoval jeho hru Nahniličko, pro kterou složil i texty písní.

Právě s Krausem a ještě hercem a spisovatelem Josefem Žluťákem Hrubým stál v 90. letech za satirickým televizním pořadem Dvaadvacítka, hrál v sérii příběhů Soukromé pasti či v seriálu Zázraky života. Ornestova filmografie sice čítá několik desítek snímků, na výraznější role ale neměl nikdy příliš štěstí. Objevil se mimo jiné ve snímcích Hanele, Golet v údolí či v komedii Mistři, ve které dostal asi nejvýraznější roli před kamerou, neurvalého hokejového fanouška.

Jiří Ornest byl dvakrát ženatý se stejnou ženou - herečkou Danielou Kolářovou. Mají spolu syny Šimona a Matěje.

Autor:

Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2
Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte jeden z 10 balíčků oblíbené prémiové kojenecké výživy BEBA COMFORT 2, na které si vaše děťátko pochutná. Co...

Mohlo by vás zajímat