Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve věku 73 let zemřel filmový a televizní režisér Vladimír Drha

Lidé

  14:47
PRAHA/BRNOPRAHA - Ve věku 73 let zemřel v noci na středu filmový a televizní režisér Vladimír Drha. Ve středu to řekl Drhův blízký přítel herec Filip Rajmont. Drha v poslední době bojoval s rakovinou. Začínal jako dokumentarista, stihl se ještě přihlásit k československé nové vlně dokumentem O malém světě (1967). V roce 1981 natočil jako svůj celovečerní debut snímek Dneska přišel nový kluk.

Vladimír Drha (snímek z června 2009) foto: ČTK

Získal mnoho festivalových cen a udal tón celé vlně vznikajících českých filmů, jejichž mladí hrdinové kriticky pohlížejí na společnost.

Drha natočil mimo jiné s Janou Brejchovou film Citlivá místa, později točil i pohádky. Kromě filmu byl významnou osobností televizní dramatické tvorby.

V roce 1970 absolvoval pražskou FAMU a dokumentu, s nímž začínal, se věnoval i později. V roce 1999 jeho celovečerní dokument Velká pardubická koňská opera získal Velkou cenu a Cenu za nejlepší dokument na MFF sportovních filmů v Liberci.

Jeho hraná filmová tvorba byla násilně přerušena uprostřed natáčení debutu Návštěvy podle Zdeny Salivarové počátkem roku 1970. Film zůstal nedokončen, a jako jediný barrandovský snímek se v archívu nedochoval. K hranému filmu se Drha dostal až po desetileté nucené přestávce.

V roce 1980 debutoval hranou povídkou Věrné milování z triptychu Jak rodí chlap a o rok později natočil zmíněný první celovečerní film. Na jemnou kritickou linii těchto příběhů z tehdejší české současnosti navázal tragikomediemi Do zubů a do srdíčka (1985), Mezek (1985) nebo Muka obraznosti (1989) podle knihy Vladimíra Párala.

Po letech, kdy se věnoval televizní tvorbě a filmovým pohádkám, se k filmu vrátil snímkem Početí mého mladšího bratra (2000). Jeho poslední film byl Anglické jahody, které natočil v roce 2008.

Drhovy televizní snímky podle odborníků patřily k vrcholu českého televizního filmu 80. let. Tvoří je snímky Chladna zrána, Radostné události a Restaurace, k nimž v následujícím desetiletí přiřadil mimo jiné dvoudílného Čechovova Racka, televizní film Na krásné vyhlídce či snímky Král a blázen nebo Nejsem svůj pes. K poslední Drhově tvorbě patřily divácky úspěšné seriály Rodinná pouta či Ulice.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat