Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Lidé

Zemřela mluvčí Charty 77 Zdena Tominová, disidentce a spisovatelce bylo 79 let

Mluvčí Charty 77: Jiří Hájek (vlevo) a Zdena Tominová (vpravo) foto: Lidové noviny

Původní zpráva
Praha - Do dějin se zapsala jako signatářka Charty 77 a její teprve druhou mluvčí poté, co Martu Kubišovou odvedly těhotenské povinnosti do soukromí. Spisovatelka a disidentka Zdena Tominová měla plný a barvitý život, který v neděli, ve věku 79 let, poklidně skončil v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.
  18:35

Smutnou zprávu webu Lidovky.cz potvrdil její syn, překladatel Marek Tomin. Jeho samotného zastihla na Šumavě. „Volali mi z nemocnice, že v 8.25 v klidu odešla,“ řekl. Zdenu Tominovou sužovalo vícero zdravotních problémů, kvůli nalomené kondici také na jaře 2019 přijela z Británie do Prahy, aby žila poblíž syna Marka. Tomin chystá bližší prohlášení k maminčině skonu a poslednímu rozloučení.

Ženy a Charta 77. Jejich role nebyla dodnes doceněna ani popsána

Zdena Tominová vystudovala filozofii a herectví, školu dokončila v jarním ovzduší roku 1968. Živila se ale jako tlumočnice v Pražské informační službě, jazyky jí šly - ovládala němčinu, angličtinu, francouzštinu a ruštinu. Chartu 77 podepsala, protože ji naštvalo, že ji z práce vyhodili - kvůli účasti na pohřbu Jana Patočky. O dva roky později už se zvýraznila coby mluvčí projektu v jinak převážně mužském kolektivu.

„Hrnula jsem se do toho dobrovolně. Věděla jsem, že mám výhodu, nepatřila jsem totiž k žádnému politickému spolku a mohla jsem chodit po různých sekcích a hledat konsensus, který byl pro Chartu tak důležitý. Nikomu jsem nevadila,“ vzpomínala Tominová před třemi lety v rámci projektu Ženy v disentu.

Jenomže vadila, Státní bezpečnosti. Její výslech trval jedenáct hodin, zkoušeli kdeco, včetně vymyšlení zproněvery peněz v Chartě. Tominová nic neřekla a seděla si na rukou, aby nedala estébákům satisfakci, že by viděli jejich třas. Státní aparát zašel ještě dál, aby ji zlomili, poslali chlápka v kukle, aby ji cestou domů přepadl. Skončilo to otřesem mozku, a mohlo hůř, kdyby kolem zrovna nešla paní s deštníkem, který se nebála použít.

Charta spojovala na první pohled odlišné lidi. Exkomunisty i vlasatce

Rodina čelila velkému tlaku, ale spolu s kamarády to nějak zvládali, starali se tehdy o dva malé syny, Marka a Lukáše. Manželství s filozofem Juliem odolávalo, dokud nápor trval, po odchodu do Anglie únavou povolilo. Tominovi na Ostrovy emigrovali v roce 1980 a Zdena tam zůstala žít i po revoluci. Synové se vrátili do Prahy, kde pobývá i neteř Zdeny, bývalá ministryně práce za ČSSD Michaela Marksová Tominová.

Ve Velké Británii pracovala Zdena pro BBC, napsala v angličtině dva úspěšné romány a celou dobu na dálku podporovala československý disent. Bez ohledu na to, že se ji komunistický režim snažil líčit jako cizáka, když ji coby „nepřítele státu“ připravil o občanství. Svůj život a pronásledování chartistů popsala ve stejnojmenném scénáři k televiznímu dokumentu.

Třebaže ani po převratu nepřesídlila Tominová do Česka, udržovala si s rodnou zemí kontakt a před třemi lety vyslovila vizionářská slova: „I když se mi Anglie stala domovem, zemřít musím přijet do Prahy.“

Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem
Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem

Umělé mléko inspirované mlékem mateřským, které se snadno připravuje, má skvělé složení a navíc dobře chutná. Jak obstálo umělé mléko BEBA COMFORT...