Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Většina Španělů si přeje abdikaci krále Juana Carlose

Lidé

  6:30
MADRID - Většina Španělů si přeje, aby jejich král Juan Carlos I. abdikoval a žezlo předal svému synovi princi Felipemu. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění na panovníkovy nedělní narozeniny, zveřejnil španělský deník El Mundo. Popularita monarchy je podle průzkumu společnosti Sigma Dos rekordně nízká.

Princ Felipe, král Juan Carlos and princezna Letizia foto: Reuters

Šestasedmdesátiletý Juan Carlos, který je na trůnu 38 let, v minulosti patřil mezi nejoblíbenější panovníky světa. Byl respektován pro svou blízkost lidu a pro svůj příspěvek k obnovení demokracie ve Španělsku po smrti diktátora Franciska Franka v roce 1975.

Popularitou panovníka však otřásl korupční skandál kolem jeho dcery Cristiny a jejího manžela Iňakiho Urdangarína. V době, kdy Španělsko zabředalo do ekonomické krize a potýkalo se s vysokou nezaměstnaností, byl Urdangarín obviněn ze zpronevěry šesti milionů eur (zhruba 165 milionů Kč) z veřejných prostředků.

Nákladný lov slonů

Samotný Juan Carlos se stal terčem veřejné kritiky, když v dubnu 2012 kvůli jeho zraněné kyčli vyšlo najevo, že si tajně vyjel na nákladný lov slonů do africké Botswany. Pro abdikaci krále se nyní v průzkumu vyslovilo 62 procent dotázaných, zatímco ještě před rokem to bylo 44,7 procenta. Jen 41,3 procenta respondentů hodnotí panovníka kladně nebo velmi kladně. Před dvěma lety to bylo více než 76 procent.

Pro odstoupení krále jsou hlavně mladší Španělé, kteří nepamatují Frankovu éru. Pětačtyřicetiletého prince Felipeho příznivě hodnotí 66 procent dotázaných. Většina respondentů se domnívá, že předání koruny by prestiž monarchie upevnilo.

Spekulace, že by král Juan Carlos mohl abdikovat, v poslední době hodně přiživovaly královy zdravotní problémy, včetně operací kyčle a zad. V každoročním vánočním projevu však panovník prohlásil, že o žádném takovém kroku jako je abdikace neuvažuje. Loni se dobrovolně vzdali trůnu ve prospěch svých potomků nizozemská královna Beatrix a belgický král Albert II.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat