Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Z chudoby se vypracovala na hvězdu talkshow. Oprah slaví šedesátiny

USA

  17:30
PRAHA - Narodila se v chudých poměrech na jihu USA, její matkou byla sedmnáctiletá neprovdaná služka. V mládí byla sexuálně zneužívána, ve 13 letech utekla z domova a o rok později otěhotněla (dítě ale nepřežilo). Pak ale ukázal osud Oprah Winfreyové přívětivější tvář.

Oprah Winfreyová foto: ČTK

V 19 letech se stala první černoškou, která četla zprávy v televizi, pak vystudovala univerzitu a ve svých 30 letech, v lednu 1984, začala moderovat televizní talkshow, která se posléze stala jednou z nejsledovanějších na světě. Americká moderátorka a herečka Oprah Winfreyová, která 29. ledna oslavila šedesátiny, patří mezi nejbohatší i nejvlivnější ženy světa.

Winfreyová je považována za nejbohatší Afroameričanku všech dob, finančně nejúspěšnější ženu v zábavním průmyslu a nejštědřejší černošku-filantropku. Její majetek je odhadován na 2,8 miliardy dolarů a časopis Forbes ji loni zařadil do čela žebříčku nejvlivnějších celebrit světa.

Nestydí se za slzy

V čem spočívá kouzlo úspěchu této usměvavé a energické moderátorky? Podle expertů zejména v její bezprostřednosti, masové popularitě a také v inovativním, emotivním stylu vedení rozhovorů. Diváci Winfreyovou, která v květnu 2011 ukončila po čtvrt století svou nesmírně populární The Oprah Winfrey Show, milují a považují ji za jednu z nich. Své hosty dokáže přimět k emocím a k tomu, aby se ze svých problémů vypovídali. A nestydí se za slzy. Oprah šla také příkladem, když zmínila své úzkosti a neúspěchy. Nevynechala ani černé můry z dětství, kdy byla příbuznými znásilňována a bita. Úspěch měly i její osobní rady ke shazování nadváhy.

Americká moderátorka Oprah Winfreyová před Operou v Sydney, kde ji uvítalo asi 6 tisíc diváků.

Svými penězi Winfreyová podporuje vzdělávání žen. "Když je žena vzdělaná, nenechá se bít ani slovně urážet od svého manžela. Když je žena vzdělaná, může se o sebe postarat sama. Ve vzdělání je klíč k celému životu," říká. V roce 1991 zase rozjela masivní lobbing za založení databáze lidí usvědčených ze zneužívání a zraňování dětí. Její úsilí pak vyvrcholilo podpisem prezidenta Billa Clintona pod zákonem, který vznik registru pedofilů umožnil. Nazván byl příznačně - "zákon Oprah".

Moderátorka prý také dokáže posunout zisk voličských hlasů až o půldruhého procenta. Když zrecenzuje knihu ve svém knižním klubu, stane se z ní většinou světový bestseller. A například britský zpěvák James Blunt se stal světovou hvězdou až po návštěvě její show.

Orpa ze starozákonní Knihy Rút

Zároveň Winfreyová podle odborníků posunula talkshow více do intimní, osobní roviny, což se setkalo s jednoznačně kladným ohlasem. Její způsob odkrytí nečekaných osobních tajností v přímém přenosu slaví jasný úspěch, zároveň zlomila podle jedné studie z Yaleovy univerzity například tabu okolo osob s menšinovou sexuální orientací.

Příklady? Zpěvák Michael Jackson v její talkshow v roce 1993 prohlásil, že trpí chorobným blednutím kůže, herec Tom Cruise před Winfreyovou skákal na sedačce, aby dokázal svou lásku ke Katie Holmesové. V roce 2009 jí zpěvačka Whitney Houstonová prozradila podrobnosti o své drogové závislosti a o rok později kupříkladu britská vévodkyně Sarah Fergusonová přiznala, že prodá část svého majetku svému bývalému manželovi, princi Andrewovi, aby získala peníze. A loni se Winfreyové k dlouhodobému dopingu během své kariéry přiznal do té doby zapírající americký cyklista a v té době ještě sedminásobný vítěz Tour de France Lance Armstrong.

Oprah Winfreyová

Winfreyová, jejíž jméno mělo znít Orpah (podle biblické Orpy ze starozákonní Knihy Rút), se narodila sedmnáctileté neprovdané služce v chudých poměrech ve městě Kosciusko ve státě Mississippi. Nejdříve ji vychovávala babička, pak do 14 let žila u matky v Milwaukee, která ale zavírala oči nad jejím zneužíváním (poprvé byla znásilněna v devíti letech). Za útěky z domova byla odsouzena do vězení pro mladistvé. Nakonec ji ale poslali k otci, kam dorazila těhotná a porodila syna, který ale krátce nato zemřel v nemocnici.

V 19 letech se Oprah stala nejmladší a také první černošskou ženou, která četla zprávy na nashvillské televizní stanici. Na univerzitě v Tennessee vystudovala obory jazyk a komunikace a dramatické umění a vyhrála zde i titul Černá kráska Tennessee. V lednu 1984 začala moderovat chicagskou talk-show AM Chicago, jíž během jednoho roku proměnila v nejsledovanější pořad ve městě. Pod novým názvem The Oprah Winfrey Show se pak začal vysílat po celých USA a brzy se stal velmi úspěšným. Po ukončení této show spustila Oprah v roce 2011 svou vlastní televizní stanici OWN (The Oprah Winfrey Network).

Schopná manažerka, která mimo jiné vlastní společnost Harpo Films, vydává časopis s jednoduchým názvem "O" a v roce 2000 založila internetovou síť Oprah.com, vyzkoušela i herectví. K pomyslné nejvyšší metě (Oscarovi) se přiblížila hned při svém debutu v Purpurové barvě (1985) režiséra Stevena Spielberga. Osobní záležitostí se pro ní stalo zfilmování románu o traumatech otroctví nazvaného Milovaná, jehož autorkou je držitelka Nobelovy ceny Toni Morrisonová. Winfreyová hrála hlavní roli a produkovala, režie se chopil věhlasný Jonathan Demme.

Životním partnerem Oprah je od roku 1986 marketingový odborník Stedman Graham (od roku 1992 jsou zasnoubeni). Winfreyová se dosud neprovdala, nikdy neměla děti, třebaže byla mnohokrát vyzývána alespoň k adopci. "Nechci mít dítě proto, abych ho vzápětí odložila chůvám," odpovídala jim opakovaně Winfreyová.

Autoři: ,

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...