Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zabil jsem svého milence umírajícího na AIDS, oznámil moderátor BBC

Lidé

  13:00aktualizováno  15:20
LONDÝN - Moderátor britské zpravodajské stanice BBC Ray Gosling šokoval diváky. Ve vlastním televizním pořadu v pondělí oznámil, že zabil svého milence, který umíral v nemocnici na AIDS a trpěl. Policie sdělila, že jeho tvrzení bude vyšetřovat.

Moderátor BBC Ray Gosling ve svém pořadu oznámil, že zabil svého milence, který umíral na AIDS. foto: BBC/ Youtube.comReprofoto

Případ vyvolal novou debatu o právních a morálních aspektech eutanazie, která je v Británii stejně jako v Česku zakázaná. Informovala o tom agentura Reuters.

"Měli jsme takovou dohodu, že když bude v takovém stavu, tak jeho život ukončím. A to jsem udělal. Lékaři mi řekli, že se již nedá nic dělat. A on trpěl příšernou, příšernou bolestí. Když někoho milujete, je těžké ho vidět trpět. Vzal jsem tedy polštář a dusil ho, dokud nezemřel. Nemyslím si, že jde o zločin," řekl tento sedmdesátiletý veterán místního rozhlasového a televizního vysílání v dokumentárním filmu o smrti a umírání, který natočil v prosinci.'Není jasné, zda nemocný chtěl být zabit...'

Britská nátlaková skupina Léčba ne zabíjení (Care Not Killing) bojující proti zavedení eutanazie zdůraznila, že v tomto případu není ani jasné, zda nemocný chtěl být zabit, či zda o to požádal. "Goslingovo vysvětlení neznělo jako případ asistované sebevraždy, ale jako případ úmyslného zabití či vraždy," prohlásil představitel skupiny Peter Saunders. Pozastavil se také nad tím, že BBC o tom neřekla policii před odvysíláním pořadu.

Mluvčí BBC připustil, že vedení BBC znalo obsah pořadu před jeho odvysíláním, ale vyjádřil přesvědčení, že stanice nemá právní povinnost referovat o podobných případech policii. Ujistil, že BBC bude s vyšetřovateli nadále plně spolupracovat.

"Jsme nyní ve spojení s BBC a budeme tuto záležitost vyšetřovat," reagovala policie v prohlášení na překvapivou výpověď moderátora. Podle britských zákonů mu hrozí až 14 let vězení.

Většina Britů chce právo na asistovanou smrt
Příslušný britský zákon zakazuje asistovanou sebevraždu, ale přestává být tvrdě prosazován a předpokládá se jeho změna. Nedávno byla například zproštěna viny Kay Gilderdaleová, která pomohla zemřít své vážně nemocné dceři.

Loni v září britská justice také upřesnila, že pravděpodobně nebudou v zemi stíháni lidé, kteří pomohou příbuznému zemřít, pokud bude motivací soucit a pokud o přání nemocného nebude pochyb. Reagovala tak na žádost Britky Debbie Purdyové, která trpí roztroušenou sklerózou. Plánuje eutanazii ve Švýcarsku za přítomnosti manžela a bála se, aby pak nebyl v Británii stíhán.

Debatu oživil začátkem měsíce také známý anglický spisovatel Terry Pratchett, který trpí Alzheimerovou chorobou. Navrhl britským úřadům a justici zavedení speciálních soudů pro povolování eutanazie. Chce být přitom prvním, kdo podobný soud využije.

Podle průzkumu ústavu YouGov, jehož výsledky nedávno zveřejnil britský tisk, je 75 procent Britů pro to, aby nevyléčitelně nemocní měli právo na asistovanou smrt.

Eutanázie se tiše praktikuje i v Česku
V Česku je eutanazie oficiálně zakázaná, ale někteří lékaři loni připustili, že eutanazie se tiše praktikuje. "Říká se tomu divoká eutanazie a znamená, že lékař vědomě vede léčbu pacienta ke smrti. Cílem je ukončit utrpení nemocného," řekl MfD lékař Zdeněk Kalvach. Dělá se to prý tak, že trpícímu rakovinou se podá třeba větší dávka morfia.

U eutanazie se podle loňského průzkumu více než tři pětiny Čechů klonily k názoru, že český právní řád by ji měl umožňovat. Nesouhlasilo 27 procent a každý desátý se nedovedl k tématu vyjádřit.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat