Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel básník a historik Zbyněk Hejda, signatář Charty 77

Magazín

  15:45
PRAHA - Ve věku osmdesáti tří let zemřel v sobotu ráno jeden z nejvýznamnějších českých básníků, historik a překladatel Zbyněk Hejda. O jeho skonu informoval editor Jan Šulc z nakladatelství Torst, kde Hejda vydal v roce 1996 soubor své poezie - Básně.

Spisovatel Zbyněk Hejda. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Hejda se narodil v roce 1930 v Hradci Králové, kde také maturoval. Po vystudování FF UK pracoval v Pražské informační službě, krátce pak jako redaktor v nakladatelství Horizont, po ruské okupaci se živil jako knihkupec a antikvář. Po podpisu Charty 77 pak jako domovník. V druhé polovině 60. let patřil mezi mladé autory sdružené kolem časopisu Tvář, kam přispíval poezii, kritikou a esejistikou.

V osmdesátých spoluzaložil samizdatový časopis Střední Evropa, který v rámci disentu obhajoval hodnoty konzervativního myšlení a tradic. Po listopadu přednášel na Filosofické fakultě UK. Publikoval střídmě a s rozvahou, zato se na jeho texty a soudy vždy čekalo s respektem a úctou.

Pesimistický lyrik

Básnicky představuje Hejda výsostný a originální typ pesimistického lyrika, kterému jsou blízké polohy noční, drásavé a trýznivé. Jeho poezie by mohla být označena za poslední projev barokního cítění, jemuž je blízká smrt a krutost existence, spojená s otevřenou erotičností, která jen zesiluje vědomí konečnosti a marnosti bytí.

Blízcí mu byli zvláště autoři německého expresionismu Gottfried Benn a Georg Trakl, které překládal. Hejda je rovněž autorem kulturně-historických esejů, které vyšly před dvěma lety knižně. Za své básnícké dílo obdržel v roce 1996 Cenu Jaroslava Seiferta.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Prodej bytu 2+kk s balkónem/terasou z projektu Bydlení Brandýs
Prodej bytu 2+kk s balkónem/terasou z projektu Bydlení Brandýs

Augustina Lukeše, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ
4 332 809 Kč