Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zemřel francouzský šansoniér Charles Aznavour. Bylo mu 94 let

Lidé

  14:13aktualizováno  18:30
PAŘÍŽ/PRAHA - Ve věku 94 let zemřel v noci na pondělí francouzský šansoniér Charles Aznavour. Informovala o tom agentura AFP, podle níž zpěvák skonal v oblasti Alpilles na jihu Francie. Syn arménských přistěhovalců byl aktivní až téměř do konce života. V Praze naposledy koncertoval letos v březnu.

Charles Aznavour foto: Febiofest

Aznavour byl mužem mnoha talentů. Hrál v desítkách filmů, sám si psal texty, prosadil se i jako diplomat a podnikatel. Podílel na zkomponování více než 1300 písní a prodal na 180 milionů hudebních nosičů.

Po Sinatrovi tady nikdo takový není. Charles Aznavour se má k světu.
Charles Aznavour při zahájení Febiofestu převzal cenu Kristián.

AFP v pondělí Aznavoura označila za posledního velikána francouzského šansonu. Agentura Reuters zase napsala, že byl často označován za francouzského Franka Sinatru. Mezi jeho největší hity patří La Boheme, Je Me Voyais Déj?, Parce que tu crois, Emmenez-moi nebo Que C’est Triste Venise.

Francouzský prezident Emmanuel Macron na twitteru napsal, že Aznavourovo dílo i charisma šansoniéra ještě dlouho přežijí. Starostka Paříže Anne Hidalgová uvedla, že navrhne radním, aby po Aznavourovi bylo pojmenováno nějaké místo v Paříži. Arménský premiér Nikol Pašinjan podle AFP označil Aznavourovo úmrtí za velkou ztrátu pro celý svět.

Zpěvák musel letos v květnu zrušit ze zdravotních důvodů mimo jiné japonské turné poté, co si při pádu ve svém domě na jihu Francie zlomil ruku. Zrušeny byly také koncerty v Monaku, v jižní Francii či v Itálii.

V polovině března ale vystoupil v pražském Kongresovém centru a v rámci 25. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest převzal cenu Kristián za celoživotní přínos kinematografii. Asi nejznámější roli ztvárnil ve snímku Francoise Truffauta Střílejte na pianistu.

Světoznámý francouzský zpěvák, skladatel, pianista a herec se narodil 22. května 1924. Jeho otec byl Armén původem z Gruzie a matka Arménka z Turecka. Rodiče krátce po tureckém masakru v roce 1915 uprchli z Arménie do Francie. Uměleckou kariéru začal Aznavour na počátku 40. let, později mu pomohla slavná Edith Piaf. Už v polovině minulého století zpívaly jeho písně největší francouzské hvězdy. Vrchol se dostavil v 60. letech, kdy vznikla většina jeho hitů.

Březnový koncert v Praze byl jeho druhý, poprvé tu vystupoval před dvěma lety. V bývalém Československu koncertoval jen jednou v Bratislavě v listopadu 1978. V Praze měl vystoupit v roce 1969, koncert ale v souvislosti se smrtí Jana Palacha zrušil.

Čeští zpěváci vzpomínají na Aznavoura

"Takže odešel další velikán," reagovala na zprávu o úmrtí legendy francouzského šansonu Helena Vondráčková. "Bohužel jsem jeho poslední pražské koncerty neviděla, byla jsem zaneprázdněná, což mě mrzelo. Ale před lety jsem jeho vystoupení zažila. Byl to úžasný zpěvák s obrovským charismatem a nádhernými písněmi. Škoda, že ještě před sebou neměl takových padesát let," řekla.

Zpěvačka Eva Pilarová naposledy Aznavoura viděla den před jeho pražským koncertem. Šedovlasý zpěvák, který hrál ve více než 60 filmech, převzal v rámci 25. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest ve Smetanově síni Obecního domu cenu Kristián za celoživotní přínos kinematografii. "Poprvé jsme se setkali v roce 1969 na festivalu v Aténách. Líbilo se mi, jak zpívá, ale vyloženě moje parketa to nebyla, mám raději takovou tu jazzovou a swingovou muziku. Ale i tak si zaslouží moji úctu," sdělila Pilarová.

Podle Marty Kubišové měl Aznavour, který byl v anketě televizní stanice CNN jmenován Největším umělcem 20. století, úžasné osobní charisma a uměl písničku interpretovat tak, jak bylo potřeba. "To se mi na něm líbilo, snažím se to také tak posluchačům předkládat," uvedla Kubišová.

Aznavourovy písně měli v repertoáru i tuzemští zpěváci. Například v programu jeho posledního pražského koncertu nechyběla píseň Hier encore, k níž pro verzi Karla Gotta napsal český text Když jsem já byl tenkrát kluk Zdeněk Borovec.

"Ač nebyl Charles Aznavour Francouz, ale původem Armén, byl to alespoň pro mě první muž francouzského šansonu. S (textařem) Jirkou Štaidlem jsme ho obdivovali, zejména pro Jirku byl velkým vzorem, až guru. O jeho písních jsme začali více přemýšlet, dokázal nás prostě inspirovat jít podobnou cestou jako on. Je paradoxní, že jedinou Aznavourovu píseň, kterou jsem si do repertoáru vybral, jsem nechal otextovat Zdeňkem Borovcem," napsal Gott. "Nevím, jak to Jirka bral, ale každopádně ta volba dobře vyšla a píseň Když jsem já byl tenkrát kluk zpívám dodnes a je pro mě stále aktuálnější. Ukázalo se, že je lepší vybrat si jednu píseň, tak silnou, že se stane super hitem, než si jich vybrat dvacet a rozptýlit si obsahové spektrum do široka tak, že by se nestaly takovým pojmem, jako ta jedna intuitivně zvolená," dodal.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!