Úterý 10. prosince 2024, svátek má Julie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lidé

Zemřel kardiochirurg Rudolf Kramář, podílel se na první transplantaci srdce v Československu

Kardiochirurg Rudolf Kramář. foto: IKEM

Praha - Ve věku 89 let zemřel Rudolf Kramář, jeden z pionýrů české i slovenské kardiovaskulární chirurgie. Stál u zrodu pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), kde i v úterý ráno zesnul. V roce 1984 účastnil jako jeden ze čtyř chirurgů první transplantace srdce v Československu. Po roce 89 odmítl post ministra zdravotnictví se slovy, že chce léčit lidi, ne úřadovat.
  14:19aktualizováno  14:26

„Tyto chvíle patří mezi ty nejsmutnější, které člověk zažívá. Odešel poslední z našich chirurgických ‚otců’, kteří stáli u zrodu IKEM. Svým vztahem k pacientům, ale i životu vůbec nám byl v mnohém vzorem. Chvíle s ním prožité zůstanou v mém srdci navždy,“ řekl přednosta Kardiocentra IKEM a blízký Kramářův přítel Jan Pirk podle tiskové zprávy.

K uctění památky zesnulého lékaře bude vlát až do posledního rozloučení nad IKEMem černá vlajka.

Kardiochirurg Rudolf Kramář.

Kramář v roce 1956 promoval na Fakultě vnitřního lékařství Univerzity Karlovy, dnešní 1. lékařské fakulty UK. Po několika letech strávených na oddělení chirurgie v Litoměřické nemocnici začal pracovat v Ústavu klinické a experimentální chirurgie v Thomayerově nemocnici. Zde se nejprve věnoval problematice cévní chirurgie a později i kardiochirurgii. Dařilo se mu nejen v klinické praxi, ale také při zavádění nových metod a postupů. 

Účastnil se první transplantace srdce u nás

Vypracoval například metodu ochrany cévních protéz před infekcí, podílel se rovněž na zahájení programu cévních rekonstrukcí v léčbě vaskulogenní impotence. Významný byl jeho přínos k metodickému přístupu v chirurgické léčbě vazorenální hypertenze. 

Do podvědomí širší veřejnosti se zapsal svojí účastí na přípravě transplantací ledvin a později i srdce, kdy se v roce 1984 účastnil jako jeden ze 4 chirurgů první transplantace tohoto orgánu v tehdejším Československu. Významně se také uplatňoval při léčbě a prevenci ischemické choroby srdeční.

Nejstaršímu pacientovi, kterého jsem plánovaně operoval, bylo 92, říká kardiochirurg Pirk

Napsal desítky článků do českých a zahraničních odborných časopisů, působil ve Spojených státech i v Jugoslávii. Podílel se i na zahájení a rozvoji cévní chirurgie na několika českých pracovištích. Dlouhá léta se účastnil postgraduálního vzdělávání lékařů. 

V roce 1989 se aktivně účastnil debat s veřejností. Na základě těchto debat přišla po revoluci nabídka na post ministra zdravotnictví, kterou odmítl s tím, že chce léčit lidi, ne úřadovat. Docenturu získal až po roce 1989. Byl svého času nejstarším registrovaným ligovým hráčem volejbalu v ČR, přestal hrát až dlouho po svých sedmdesátých narozeninách.

Autor: