Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel muž, který vymyslel módní hodinky Swatch

Magazín

  21:22
ŽENEVA - Ve věku 82 let zemřel zakladatel a bývalý generální ředitel švýcarské hodinářské firmy Swatch Group Nicolas Hayek.

Nicolas Hayek foto: Reprofoto

Oznámila to společnost. Hayek, jehož rodiče byli Libanonci a on sám se narodil v Bejrútu, stále působil jako předseda představenstva firmy. Podle prohlášení zemřel nečekaně na selhání srdce ve svém úřadě ve městě Biel.

Hayek původně vedl poradenskou společnost, kterou v 80. letech vyzvala skupina švýcarských bankéřů, aby dohlédla na likvidaci švýcarských výrobců hodinek ASUAG a SSIH. Ty se dostaly do problémů kvůli silné konkurenci z Japonska.

Hayek však věřil, že švýcarské hodinářství může zůstat konkurenceschopné, pokud projde restrukturalizací a zaměří se na různé oblasti podnikání.

Provedl reorganizaci obou firem, sloučil je pod jednu skupinu a v roce 1985 se skupinou švýcarských investorů převzal v nové firmě Swatch majoritu. O rok později se pak stal předsedou představenstva a generálním ředitelem firmy. V současnosti je generálním ředitelem jeho syn Nick Hayek.

Podle Wikipedie hrál Hayek rozhodující roli v oživení skupiny Swatch, mezi jejíž značky patří mimo jiné rovněž Omega, Longines, Tissot, Certina, Calvin Klein či Breguet. Přispěl také k obnovení úspěchu švýcarského hodinářství a k návratu Švýcarska na pozici největšího výrobce hodinek na světě v roce 1984.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat