Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel ‚praotec‘ pokleslé televizní zábavy i reality show Chuck Barris

Lidé

  8:40
NEW YORK - Ve věku 87 let zemřel ve svém domově v New Yorku americký televizní producent Chuck Barris. O Barrisovi se říkalo, že navždy změnil tvář televize. Býval totiž označován za praotce pokleslé televizní zábavy i dnešních reality show.

Producent a ‚praotec‘ reality show Chuck Barris foto: ČTK

V 60. letech přišel s pořady, které bořily pravidla a posouvaly hranice vkusu a humoru. V obdobách dnešních „seznamek“ se otevřeně mluvilo o sexu, na obrazovky poprvé přivedl a zesměšňoval zpívající amatéry s jejich neumělými výkony a později přišel i s předchůdci dnešních reality show, ve kterých soutěžící odhalovali své nejintimnější soukromí. Barris neváhal využívat prostoduchý, trapný a vulgární humor či vyvolávat salvy smíchu urážením a ponižováním hostů.

Byť Barrisovy pořady platily za symbol nevkusu a kritizovali je novináři, církve, rodičovské spolky i intelektuálové všeho druhu, byly velmi populární a Barris svého času pravidelně plnil stránky amerických novin a časopisů. Před lety znovu vzbudil rozruch, a to svojí knihou pamětí, ve které tvrdí, že ve volném čase byl profesionálním zabijákem ve službách CIA.

Celkem prý zabil 33 lidí. Jeho paměti vzbudily takový rozruch, že jinak k podobným tvrzením zdrženlivá CIA měla potřebu je dementovat. Kniha se stala bestsellerem a poté, co ji Charlie Kaufman přepsal do filmové podoby, ji jako svůj režijní debut zfilmoval George Clooney. V Česku je film o údajných Barrisových osudech znám pod názvem Milujte svého zabijáka.

Barris zemřel přirozenou smrtí, poznamenala AP a dodala, že svého času producent uspěl i jako hudební skladatel s hitem Palisades Park z roku 1962.

Autor: