Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Zemřel ‚pátý člen‘ Beatles. George Martin stál za příchodem Ringo Starra

Lidé

  8:04aktualizováno  12:53
Ve věku 90 let zemřel producent skupiny The Beatles George Martin. Na twitteru to ve středu oznámil Ringo Starr, bývalý bubeník skupiny. Martin byl považován za pátého člena této slavné britské čtyřčlenné kapely.

Ringo Starr s Georgem Martinem (vpravo). foto: ČTK

„Ať bůh dopřeje Georgi Martinovi klid a (jeho manželce) Judy a jeho rodině lásku,“ napsal na twitteru Starr se svou ženou Barbarou Bachovou. „George bude chybět.“ V kondolenci mu také někdejší bubeník poděkoval za jeho laskavost.

Londýnský rodák Martin vystudoval hudební školu a po válce, kdy sloužil u námořnictva, začal pracovat v hudebním archivu BBC. Později přešel do vydavatelství Parlophone z koncernu EMI, které sídlilo na proslulé londýnské ulici Abbey Road. Právě sem dorazil na jaře 1962 manažer kapely The Beatles Brian Epstein, který doposud marně sháněl nahrávací smlouvu.

Motor kariéry Beatles

Martin se poté stal motorem kariéry The Beatles. Na rozdíl od členů kapely měl hudební vzdělání, byl schopným aranžérem a také klávesistou, který spolupracoval na několika budoucích hitech. Měl nejvýraznější vliv na konečný zvuk nahrávek a stál také za výměnou původního bubeníka kapely Peta Besta za Starra.

V roce 1965 Martin opustil EMI a spoluzaložil produkční společnost AIR. S Beatles však spolupracoval kromě alba Let It Be až do jejich rozchodu.

Po válce, kdy sloužil u námořnictva, začal pracovat v hudebním archivu BBC....
Londýnský rodák Martin vystudoval hudební školu.

S „brouky“ jej osud svedl dohromady ve vydavatelství Parlophone z koncernu EMI, které sídlilo na londýnské ulici Abbey Road a v němž Martin pracoval. Právě sem dorazil na jaře 1962 manažer kapely Beatles Brian Epstein, který doposud marně sháněl nahrávací smlouvu. „Nebylo to moc dobré. Vlastně to bylo příšerné. Ale něco mě na tom demosnímku zaujalo, tak jsem Epsteinovi řekl, ať je přivede do studia,“ komentoval Martin později první poslech Beatles.

Ze začátku prý v této skupině neviděl výrazné autory. Neuměli noty, ale zato měli zajímavé hudební nápady. Jediný s klasickým vzděláním byl právě Martin, schopný aranžér a také klávesista na několika budoucích hitech skupiny. Měl nejvýraznější vliv na konečný zvuk nahrávek, on byl tím „brusičem diamantů“. Za bubeníka Peta Besta prosadil Ringa Starra a úspěch přišel už s druhým singlem Please Please Me. „Řekl jsem jim: ́Pánové, máte první hit. ́ Prodalo se půl milionu kusů,“ vzpomínal později.

Vzpomínky na pátého člena Beatles

Paul McCartney, který je po Starrovi a po Petu Bestovi, jenž skupinu musel v roce 1962 opustit, posledním žijícím příslušníkem legendární kapely, označil Martina za opravdového pátého člena. „Pokud si někdo zaslouží titul pátý Beatle, je to George,“ uvedl v prohlášení McCartney. „Svět ztratil skutečně skvělého člověka, který v mé duši a historii britské hudby zanechal nesmazatelnou stopu,“ dodal s tím, že Martina považoval za svého druhého otce.

„Odpočívej v pokoji, Georgi Martine. Jsem natolik zlomený, že nenacházím mnoho slov. Myslím na Judy, (jejího syna) Gilese a rodinu,“ napsal na instagramu Sean Ono Lennon, který je jediným synem zabitého člena Beatles Johna Lennona a jeho manželky Yoko Ono.

Lítost nad Martinovým úmrtím vyslovila řada dalších osobností, na twitteru tak učinil i britský premiér David Cameron. „Sir George Martin byl hudebním gigantem,“ napsal Cameron.

Martinova rodina v prohlášení uvedla, že děkuje všem za kondolence, modlitby i vyjádření podpory po Georgeově smrti.

Sir Martin, úspěšný producent

Je pokládán za nejúspěšnějšího hudebního producenta všech dob, na svém kontě má více než 50 skladeb na prvním místě hitparád a miliardu prodaných desek.

Martin se narodil 3. ledna 1926 v Londýně do dělnické rodiny. Od útlého věku se zajímal o hru na piano, jako osmiletý údajně absolvoval osm lekcí od své tetičky. Učil se sám a v 15 letech založil první kapelu. Soustavně se začal hudbě věnovat až po odchodu z armády do civilu v roce 1947. Díky vojenskému stipendiu vystudoval na londýnské hudební akademii Guildhall School of Music vedle klavíru a skladby i hru na hoboj.

Po krátkém intermezzu v hudebním archívu BBC se na podzim 1950 stal Martin asistentem šéfa Parlophone Records Oscara Preusse a za šest let, kdy se naučil vše o práci producenta, jej v čele firmy vystřídal. Parlophone vydával vše od klasiky až po mluvené slovo. Na mladé rokenrolové rebely Martin moc nevěřil.

Podpis smlouvy s Beatles v létě 1962 tedy byl z pohledu mladého ředitele velkým rizikem. Díky jeho osvícenému vedení se však z Beatles stal zázrak, který rekordně prodával desky v Británii i na druhé straně Atlantiku. On jako producent však pobíral nadále svůj skromný plat 3000 liber ročně a z fantastického úspěchu Beatles osobně nic neměl.

V roce 1965 Martin opustil EMI a spoluzaložil produkční společnost AIR. S Beatles však spolupracoval kromě alba Let It Be až do jejich rozchodu. Ve své "stáji" měl poté řadu úspěšných umělců z různých žánrů. Stál i za vznikem slavných AIR Studios na karibském ostrůvku Montserrat (smeteny hurikánem Hugo roku 1989). Martin produkoval na 700 alb, desítky z nich se staly číslem jedna v Británii i v USA. Ještě v polovině 90. let dohlížel na vydání antologií Beatles a produkoval píseň Candle In The Wind Eltona Johna (1997) - nejprodávanější singl v historii.

"Končím s produkováním, protože jsem příliš starý," prohlásil otec čtyř dětí v březnu 1998 a odešel - svěží, avšak téměř hluchý - na odpočinek. V roce 2002 se ještě podílel na organizaci koncertu k oslavám 50. výročí nástupu královny Alžběty na britský trůn. O tři roky dříve ho povýšila do šlechtického stavu aMartin se stal vůbec prvním producentem s titulem sir.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!