Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zemřel sochař Josef Nálepa. Portrétista Gotta či Dalího

Lidé

  15:56
PRAHA - Ve věku 76 let zemřel akademický sochař Josef Nálepa. Ostravský rodák absolvoval v roce 1962 Akademii výtvarného umění v Praze a záhy se prosadil jako výrazný a nezaměnitelný tvůrce své generace.

Ve věku 76 let zemřel akademický sochař Josef Nálepa. foto: www.nalepa.cz

Nálepa byl především vynikající portrétista. Galerie osobností, jejichž tvář vtiskl do hlíny (Salvator Dalí, Tomáš Baťa, Vlasta Burian, Jiří Sovák, Miroslav Horníček, Karel Gott, Hana Hegerová a mnoho dalších) vypovídá nejen o vzácných lidech, které modeloval, ale také o jeho nezpochybnitelném sochařském mistrovství.

ČTĚTE TAKÉ

Josef Nálepa byl současně zručný a vynikající kreslíř a medailér. Řadu let jsme na příklad platili jeho dvoukorunou. S jeho jménem je dále spojeno mnoho realizací staveb, objektů a výstav, naposledy loňská retrospektiva v Malostranské besedě k jeho 75. narozeninám. Předminulý týden odhaloval Nálepa na Julisce sochu Josefa Masopusta.

Nálepa jako sportovec
Josef Nálepa byl všude, kde se v českém sochařském kumštu něco zajímavého dělo – byl své práci oddaný a díky své kamarádské povaze a charismatické osobnosti nepřehlédnutelný.

Mimo výtvarnou profesi vynikl i na sportovním poli -  byl vynikající lyžař  a jeden z prvních průkopníků vodního lyžování a létání na rogalle u nás.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Rozloučení s Josefem Nálepou proběhne ve středu 20.6.2012 ve 14.30 v Ústřední obřadní síni v Praze na Olšanech.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!