Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel malíř a sochař František Kyncl

Magazín

  19:31
PRAHA - Ve čtvrtek zemřel v německém Düsseldorfu jeden z předních představitelů konstruktivismu, malíř a sochař, František Kyncl. Letos v listopadu by mu bylo 77 let. Informoval o tom výtvarník a Kynclův blízký přítel Pavel Šmíd. Zatím není jisté, kdy a kde bude poslední rozloučení.

František Kyncl

Část umělcovy rodiny a přátel pobývá v Česku, jeho manželka Elsi Kynclová žije v Německu, kde se před více než 40 lety usadil i Kyncl.

Podle Šmída se ale stále považoval za českého vlastence, i když mu jeho zdravotní stav v posledních 20 letech nedovolil rodné Česko navštívit.

'Geometrie v meziprostoru'

Jednu z posledních Kynclových výstav v Česku hostil před čtyřmi lety zámek v Pardubicích. Východočeská galerie expozici nazvala Geometrie v meziprostoru a představila na ní průřez Kynclovou tvorbou od figurativních a expresivně laděných maleb ke geometrickým strukturám a monostrukturám.

"Monostruktury jsou základním stavebním prvkem mých plastik. Začnu v ateliéru, otevřeným oknem mohu pokračovat zahradou, přes plot po rýnských loukách a lužních lesích, skrze Belgii a Francii až třeba na břeh Atlantiku," popisoval svou tvorbu sám Kyncl.

OSOBNOST EXILU:

Kyncl byl také významnou osobností českého exilu.

V Německu vydával časopis Schwarz auf Weis (Černé na bílém), který reflektoval českou nezávislou a exilovou výtvarnou scénu a zařazoval ji do evropského kontextu.

František Kyncl se narodil 21. listopadu 1934 v Pardubicích.

 Kunsthistorici jej řadí mezi nejvýznamnější české konstruktivisty druhé poloviny 20. století.

Po vpádu vojsk Varšavské smlouvy byl nucen emigrovat do sousedního Německa. Usadil se v Düsseldorfu, kde studoval na tamní Akademii umění. Vypracoval se zde na uznávaného a všestranného umělce, který byl významným představitelem takzvaného düsseldorfského okruhu.

"Uviděl jsem první plátna, první plastiky a nedokázal jsem než se zhluboka nadechnout. Ze všeho nejvíc to připomínalo alchymickou potřebu dělat opakovaně to samé, stále a stále, donekonečna přidávat další a další," popsal před časem dojmy z Kynclovy tvorby Šmíd.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!