Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel významný český malíř Jiří Načeradský

Magazín

  8:49aktualizováno  10:33
PRAHA - Ve středu ve večerních hodinách zemřel profesor Jiří Načeradský, jeden z nejvýznamnějších českých malířů. Lidovým novinám to oznámil jeho spolupracovník a galerista Petr Mach.

Jiří Načeradský před obrazem Venuše záhradní na své výstavě v Mánesu. foto: ČTK

Jiří Načeradský se narodil 9. 9. 1939 v Sedlci na Benešovsku. V letech 1957 - 1963 vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Vlastimila Rady. V roce 1968 jej proslavila výstava velkoformátových maleb se sportovní tématikou, kterou mu v Galerii Václava Špály uspořádal Jindřich Chalupecký. V letech 1968 až 1970 pobýval na dvou stipendiích v severní Francii a v Paříži.

Jeden z posledních velkých rozhovorů s Jiřím Načeradským (Pátek LN, 20. 5. 2011)

LN: Jste pověstný svou pracovitostí, celý život kreslíte. Myslíte, že se ještě zlepšujete?
Na mě udělala velký dojem jedna Cézannova věta, to mu bylo tak šedesát. On celý život pilně kreslil a v tomhle věku, několik let před smrtí, napsal známému: „V posledních dnech jsem zaznamenal jisté malé pokroky v kresbě.“ To mám taky v plánu.

LN: Copak si člověk po více než půl století ještě není jistý?
Kdo si je jistý, je mrtvý. Jistota přijde z té ruky, která koná. Vy to můžete mít vymyšlený sebelíp, ale když ruka neposlouchá a nevidí na čistém bílém papíře, kde má konat, sama ta ruka, ne hlava, není to ono. Stačí se podívat na kresby mistrů – tam byla jistota nepochybná. Ale to máte u každé profese. Ono je možná malování blíž nějaké truhlařině, nějaké práci s nářadím. Proto tak nesnáším, když se nějaká akademická malířka ofrňuje nad řemeslem.

Celý rozhovor si přečtěte ZDE.

V období 1969 - 1989 byl jako umělec bojkotován komunistickým režimem, živil se restaurováním fasád historických budov. Po roce 1989 působil jako vedoucí Ateliéru figurální a monumentální malby na Akademii výtvarných umění v Praze a na Fakultě výtvarného umění VUT v Brně. V roce 1991 byl jmenován profesorem.

Obraz Jiřího Načeradského Vyznání, 2010.

Svými díly je zastoupen ve sbírkách Národní galerie v Praze, Galerie hl. města Prahy, většiny regionálních galerií v ČR, Muzea Kampa, Galerie Zlatá husa, v zahraničí mj. sedmi díly v Centre Georges Pompidou v Paříži. Mezi jeho žáky patří např. Josef Bolf, Lubomír Typlt, Roman Trabura a Zbyněk Sedlecký. Žil a pracoval v Praze, kde 16. 4. 2014 zemřel.

Autoři:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat