Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Nejlepší kuchařka Ukrajiny vaří na Náplavce nejen boršč. Peníze posílá dětské nemocnici v Kyjevě

Olga Martynovská věří, že její rodná Ukrajina ve válce s Ruskem vyhraje. Nevidí jinou možnost. Pokud by se tak podle ní nestalo, neexistuje budoucnost nejen pro její rodnou zemi, ale ani pro naši civilizaci. | foto: David Turecký

Premium Doporučujeme
Tento rok měla vítězka a porotkyně ukrajinské verze pořadu MasterChef Olga Martynovská (32) v plánu otevřít v Kyjevě restauraci. Ruská invaze jí ale – stejně jako milionům dalších – obrátila život vzhůru nohama. Dnes tak kuchařka vaří speciality své země na pražské Náplavce a z prodejů získává peníze na pomoc válkou sužované zemi.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Ukrajinci jsou bojovníci. To je věta, kterou v posledních dvou měsících nešlo přeslechnout. Bojovnicí, a to velmi úspěšnou, je i Olga Martynovská, vítězka ukrajinské verze MasterChefa, kuchařka s diplomem z nejprestižnější školy vaření ve Francii, maminka šestileté dcery a žena, která se nikdy nevzdává. K rozhovoru jsme se sešly v malé kavárně na Rašínově nábřeží. Kousek odtud totiž každou sobotu kuchařka pořádá charitativní prodej ukrajinských specialit.

Olga Martynovská věří, že její rodná Ukrajina ve válce s Ruskem vyhraje. Nevidí jinou možnost. Pokud by se tak podle ní nestalo, neexistuje budoucnost nejen pro její rodnou zemi, ale ani pro naši civilizaci.

Češi tak díky ní mohou ochutnat ukrajinský boršč, bliny nebo pirohy se zelím. Výtěžek z akce Nejsi sám (You Are Not Alone) pomáhá největší dětské nemocnici na Ukrajině, kyjevské Okhmatdyt, která nyní zachraňuje životy stovkám zraněných a nemocných dětí.

Na Náplavce se kuchařce a ukrajinské celebritě podařilo vybrat přes 400 tisíc korun, sbírka pod její záštitou stále pokračuje. Společně s kolegou z kuchařské soutěže, kde se Olga Martynovská stala před dvěma roky i porotkyní, prodávají také kuchařky Everyday Recipes. Už společně vybrali milion ukrajinských hřiven a pokračují dál.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat