Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Nejlepší kuchařka Ukrajiny vaří na Náplavce nejen boršč. Peníze posílá dětské nemocnici v Kyjevě

Olga Martynovská věří, že její rodná Ukrajina ve válce s Ruskem vyhraje. Nevidí jinou možnost. Pokud by se tak podle ní nestalo, neexistuje budoucnost nejen pro její rodnou zemi, ale ani pro naši civilizaci. | foto: David Turecký

Premium Doporučujeme
Tento rok měla vítězka a porotkyně ukrajinské verze pořadu MasterChef Olga Martynovská (32) v plánu otevřít v Kyjevě restauraci. Ruská invaze jí ale – stejně jako milionům dalších – obrátila život vzhůru nohama. Dnes tak kuchařka vaří speciality své země na pražské Náplavce a z prodejů získává peníze na pomoc válkou sužované zemi.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit se slevou až 45 %

Ukrajinci jsou bojovníci. To je věta, kterou v posledních dvou měsících nešlo přeslechnout. Bojovnicí, a to velmi úspěšnou, je i Olga Martynovská, vítězka ukrajinské verze MasterChefa, kuchařka s diplomem z nejprestižnější školy vaření ve Francii, maminka šestileté dcery a žena, která se nikdy nevzdává. K rozhovoru jsme se sešly v malé kavárně na Rašínově nábřeží. Kousek odtud totiž každou sobotu kuchařka pořádá charitativní prodej ukrajinských specialit.

Olga Martynovská věří, že její rodná Ukrajina ve válce s Ruskem vyhraje. Nevidí jinou možnost. Pokud by se tak podle ní nestalo, neexistuje budoucnost nejen pro její rodnou zemi, ale ani pro naši civilizaci.

Češi tak díky ní mohou ochutnat ukrajinský boršč, bliny nebo pirohy se zelím. Výtěžek z akce Nejsi sám (You Are Not Alone) pomáhá největší dětské nemocnici na Ukrajině, kyjevské Okhmatdyt, která nyní zachraňuje životy stovkám zraněných a nemocných dětí.

Na Náplavce se kuchařce a ukrajinské celebritě podařilo vybrat přes 400 tisíc korun, sbírka pod její záštitou stále pokračuje. Společně s kolegou z kuchařské soutěže, kde se Olga Martynovská stala před dvěma roky i porotkyní, prodávají také kuchařky Everyday Recipes. Už společně vybrali milion ukrajinských hřiven a pokračují dál.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Roční

490
890 Kč
Předplatit
Ušetříte 400 Kč
Následně 890 Kč/rok
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Dvouleté

990
1 690 Kč
Předplatit
Ušetříte 700 Kč
Následně 1690 Kč/2 roky
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...