Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Do třiceti přečtěte Bibli a naučte se cizí jazyk, vštěpoval svým studentům Kundera

Zemřel Milan Kundera, český spisovatel světového rozměru. Bylo mu 94 let. | foto: ČTK

Premium Doporučujeme
Kunderovi svým životem připomínali hlavní postavy posledního Kunderova románu Slavnost bezvýznamnosti. Jedna z nich říká: „Bezvýznamnost, drahý příteli, je podstata života. Je s námi všude a vždy. Dýchej, D’Ardelo, můj příteli, vdechuj tuto bezvýznamnost, která tě obklopuje: je to klíč k moudrosti, klíč ke spokojenosti.“ Na spisovatele, který zemřel minulé úterý, vzpomíná Anastázie Harris.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Papundeklové dveře se prohýbaly zuřivým kopáním, bubínky mi zaléhaly pisklavými výhrůžkami. Ale špinavé zdi jednoho ze dvou záchodků podniku Mladá Fronta v Panské ulici končily až u stropu. Dokud rozzuřené ženy s plnými močáky nenapadlo vysadit dveře z pantů, byla jsem v bezpečí. Zbývalo mi sto dvacet stránek.

Redaktor Beniak mi na pár hodin půjčil u Škvoreckých vydanou Nesnesitelnou lehkost bytí. Kundera byl na indexu, nemohla jsem ho jen tak číst někde u stolu v kanceláři nebo v křesle. Zoufale opatrně jsem se snažila, aby prasklé plastikové prkénko pode mnou nevrzalo. Každou chvíli jsem se totiž vzrušeně zavrtěla a pobouřeně zvedla hlavu ke stropu: „Kde ten Kundera vzal drzost psát o mně?! Toto je moje zkušenost, ten román jsem měla napsat já!“

Od pohledu plachá, ale uvnitř nebývale sebevědomá elévka Mladého světa s nepravděpodobným jménem Anastázie Kudrnová. Po Praze se dokonce říkalo, že jde o pseudonym staršího autora, který nesmí publikovat. Ani náhodou. AK byla mladá žena z možná poslední československé domácnosti, která ještě koncem sedmdesátých let odebírala sovětskou Pravdu. Než zvítězil otcův argument, že přitápět v krbu na chatě je levnější s Rudým právem. Četli jsme Vojnu a mír a časopisy z bouřlivého konce šedesátých let, uložené v prvorepublikovém loďáku.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!