Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Argentinský návrhář Jorge Ibáňez skládá v nové kolekci hold Evitě

Móda

  15:26
BUENOS AIRES - Dvěma tucty elegantních modelů složil argentinský módní návrhář Jorge Ibáňez ve své nejnovější kolekci Evita 2010 hold někdejší první dámě Argentiny Evě Perónové. Nové módní řadě věnované milované i kontroverzní manželce bývalého argentinského prezidenta dominují šaty s útlými pasy a uhlazené drdoly.

Nová kolekce návrháře Jorge Ibáňeze je ispirovaná Evitou. foto: ČTK/AP

"Máme teď dvousté výročí (svržení španělského místokrále), kterým si připomínáme náš patriotismus. Která žena nás za těchto 200 let reprezentovala lépe než Evita?" řekl Ibáňez v zákulisí před módní přehlídkou, na níž minulý týden svou čerstvou kolekci představil.

Modelky vyzařující stejně jako Evita ženskost a sílu na přehlídce jedna po druhé sestupovaly po točitém schodišti historického sídla Palacio Paz v Buenos Aires v aktualizovaných verzích klasických modelů Perónové; v kostýmcích a dlouhých róbách s vosími pasy.

Ve světlech reflektorů se leskly černé flitry, stříbrné látky a občas se až hrozivě rýsovala silně zdůrazněná, hranatá ramena. Ibáňezovy dlouhé šaty se zvonovými sukněmi, doplněné rukavicemi, klobouky a punčochami se švem, evokovaly vzpomínky na ty, které nosila Evita na státní ceremonie.

Perónová byla rovněž jednou z prvních argentinských žen, jež se na veřejnosti objevily v kalhotách. V Ibáňezově kolekci tak nechyběly jezdecké kalhoty zastrčené do jezdeckých holínek s přepásanými saky lemovanými kožešinou.

María Eva Duarteová Perónová se vypracovala z chudoby v poměrně úspěšnou, hlavně rozhlasovou herečku a nakonec se stala druhou manželkou prezidenta Juana Dominga Peróna. Po jeho boku se jí podařilo prosadit řadu sociálních opatření i ženských práv a pro svůj půvab a boj za chudé se stala idolem Argentinců, kteří její smrt na rakovinu v roce 1952 v pouhých třiatřiceti letech hořce oplakali.

Odpůrci jí ovšem vyčítali, že zatímco "se spolčuje s žebráky", sama se obléká u Diora a zdobí se diamanty. Někteří proslulí argentinští i světoví módní návrháři skrývali fakt, že oblékají Perónovou, aby si nerozhněvali své zákazníky z vysokých společenských vrstev. Perónismus byl také kritizován pro spojení s fašismem.

Na otázku, jaký model by vytvořil pro samu Evitu, Ibáňez po chvilce zamyšlení odpověděl, že by volil velkolepé černé sametové šaty poseté křišťály.

Úterní show uzavřela legendární písní Neplač pro mne, Argentino argentinská zpěvačka Valeria Lynchová, první interpretka, která zpívala titulní roli ve španělské verzi muzikálu Evita od Andrewa Lloyda Webbera.

Autor:

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat