Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Boty, které nevyšly z módy. Před šedesáti lety vznikly ‚martensky‘

Móda

  6:08
Téměř přesně před šedesáti lety se narodila ikona, jejíž počátek je opředen mnoha mýty. Nehodou motorky. Zraněním na lyžích. Velkou dírou v podlaze továrny. Jedna věc je ale určitě pravdou. Původní design vznikl kolizí dvou světů – vybroušeným přístupem německých inženýrů a dlouholetým britským ševcovským dědictvím. Tahle nečekaná fúze byla prvním krokem k nepředvídatelné historii značky.

Dr. Martens foto: Shutterstock

V několika dekádách se tak boty Dr. Martens přesunuly z továren na pódia, stejně tak i na módní mola nebo festivaly. Netradiční znaky jako žluté švy, výrazná podrážka a brandované očko na zadní straně boty se staly součástí hrdosti pracující třídy a vlastního sebevyjádření.

Po šedesáti letech se změnilo jen velmi málo. Boty Dr. Martens se vyrábí stále stejně. Ze stejných materiálů, stejným procesem výroby a velmi často i ve stejné továrně. Jsou pořád stejně odolné a vytvořené tak, aby s věkem byly ještě lepší. 

Dr. Martens

Šedesát let na vrcholu

První pár bot Dr. Martens sjel z výrobní linky 1. dubna 1960. Se svým typickým žlutým prošíváním, drážkovanou podrážkou a očkem na patě šlo o botu pro dělníky nošenou hlavně pošťáky a policií, která byla v porovnání s konkurenčními výrobky té doby lehká a pohodlná. Továrna v Northamptonshire, konkrétně ve vesnici Wollaston, kde vše začalo, stále funguje. Speciální řady „Made in England“ bot jsou tu stále vyráběny malým týmem lidí, kteří jsou školeni v tradičním řemesle a unikátním procesu výroby těch nejjedinečnějších bot na světě.  

Autor:
Témata: obuv, továrna

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!