Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Code Mode: Ignorujte konfekci a vydejte se do Karlína

Móda

  9:41
Ignorujte konfekci zní motto akce, která již počtvrté proběhne tento víkend. Má podtitul Prague Free Fashion Weekend a je improvizovaným (vele)trhem, kde můžete nakupovat autorskou módu v rytmu Djs a večer své úlovky oslavit na párty, jejíž součástí budou módní přehlídky. Brány Karlínské tovární haly se otevřou v pátek ve tři hodiny a večer sérii přehlídek zahájí výjimečná kolekce osmi svatebních šatů.

Náušnice ze starých LP desek, kovové náramky s futuristickými motivy, prstýnky z plexyskla i emailu... Oblečení roztomilé, vtipné i drsné, hlavně však neobvyklé a barevné. Čeští návrháři a designéři budou letos doplněni nabídkou výrobců nezávislé módy ze zahraničí, které přivážejí zástupci internetových obchodů.

Alias design.


Na počátku stálo nadšení pro nezávislou módu a skupinka přátel

Code Mode

trvá od 9. do 11. dubna 2010 ( Karlin Hall, Thámova 14, Praha 8)

spojených s experimentálním prostorem NoD. Jejich snahou bylo vytvořit platformu, kde bude možné nejen nakupovat ale zároveň navazovat kontakty. Pro velký zájem akci před rokem z NoD přesunuli do Karlínské tovární haly, kde proběhne i tentokrát. Organizátoři se už ale lépe seznámili s prostorem a pojali jej podstatně profesionálněji. Loňský ročník připomínal ryzí berlínský underground, letos bude kromě baru Wakata součástí také Food bar a chill out zóna – místo odpočinku vybavené maxi polštáři Wegett bude moci dobře posloužit také jako dětský koutek.

Odd room


Nápad na Prague free fashion weekend se zrodil v roce 2006. Generace dnešních třicátníků tehdy vzpomínala na legendární a bohužel už zaniklý Black Market, který před lety nabízel oblečení i doplňky ze zahraničních trhů a udával styl místní klubové scény. Postupně začalo stále více lidí jezdit pro originální oděvy do zahraničí, na módní trhy v Berlíně či Barceloně. V českých městech se zároveň začaly objevovat obchody nabízející produkty tuzemských návrhářů a ukázalo se, že o jejich zboží je zájem. Na veletrhu máte možnost poznat samotného autora, porovnat jeho práci s ostatními a vybrat, co je vašemu srdci nejbližší. Sami autoři tam své produkty obvykle nabízejí za zvýhodněné ceny. Podle slov Veroniky Pacíkové tak sukni pořídíte kolem tísícovky, brož zhruba za polovic a na nejdražší kousek budete tisícikoruny potřebovat dvě.

le Femme Mimi


Zastoupení profesionálů (absolventů výtvarných škol) a amatérů s originálními nápady, je asi půl na půl. Ve srovnání s obdobnou akcí, kterou byl předvánoční Designsupermarket, je Code Mode podle Veroniky Pacíkové "lidovější". Díky vysokému zájmu museli letos několik vystavujících odmítnout. Jediným klíčem při rozhodování ale bylo, kdo dřív přijde, vystavuje... Od příštího roku uvažují o větší kurátorské koncepci.

Vstup na akci je zdarma a mohu tam i psi. Projekt je naprosto neziskový a náklady na pronájem haly, osvětlení, ostrahu i úklid pokryjí poplatky za pronájem výstavních stánků. Ceny však nejsou nikterak vysoké. Nejvyšší sumu platí internetové obchody, díky jejichž účasti bude letos nabídka pestřejší. Na Code Mode se tak dostanou také zahraniční značky. "Čeští návrháři se mnohdy vzájemně ovlivňují a celek by pak mohl působit poněkud jednotvárně. Srovnání se zahraničními výrobci nezávislé módy občerství nabídku a může být inspirací pro zákazníky i samotné tvůrce," soudí jedna z organizátorek Veronika Pacíková.

Daya


Mezi téměř sto padesáti vystavujícími bude také několik autorů ze Slovenska. "Jejich práce mě překvapila důvtipem a odvahou," říká Veronika Pacíková. Jako příklad uvádí brož v podobě Krista na kříži, který je vyveden v materiálů s aktuálním jarním vzorem pampelišek... Kromě podobných nonkonformních záležitostí se na Code Mode prezentují také již zavedené návrhářky jako Hedus a Mayda, jejichž modely jsou sice nevídaně originální, ale zároveň velmi slušivé. Za pozornost jistě stojí také komixové plakáty a tattoo motivy značky United Kingdog. Milovníkům klasičtější elegance lze doporučit modely La Femme MiMi či Natálie Steklové. U vstupu obdržíte plánek s umístěním prodávajících, jejich stručnou charakteristikou a adresou, kde je po skončení akce najdete.

Autoři:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat