26. června 2009 15:01 Lidovky.cz > Relax > Móda

Jak si vybrat svatební šaty?

Svatba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svatba. | foto: Shutterstock

Koncem července se budu v Praze vdávat. Protože ale pracuji už delší dobu v zahraničí, nevím, na koho se obrátit, co se týče svatebních šatů, líčení a účesu. Dívala jsem se na internet, nabídka je ale veliká a já nevím, které firmy jsou dobré. Jde mi hlavně o kvalitu. Je mi 32 let a jsem spíš sportovní typ, takže šaty bych nechtěla moc načinčané.

Klára Klempířová.V Česku je zvykem si šaty spíš půjčovat než kupovat. Dobrý svatební salon poznáte podle toho, že má šaty ušité z exkluzivních materiálů a provozovatelé půjčovny do nich nezasahují nešetrnými úpravami. Dobré jsou též salony, které svoje kolekce obměňují každou sezonu. Jeden model tak půjčí maximálně pětkrát, pak ho vyřadí nebo prodají s výraznou slevou. To je strategie salonu 7th Heaven.cz v Berouně (www.7thheaven.cz) nebo Naive v Brně (www.svatebnisaty-naive.cz). V Praze patří mezi špičky salon VEWÉ (www.vewé.cz).Najdete u nich standardní kousky i „lahůdky“ od Christiana Lacroix.

Vyzkoušejte si šatů co nejvíc.Vklouzněte i do těch, u nichž byste tipovala, že vám nebudou slušet.

Podle slov svatební koordinátorky prý na počátku většina žen říká, že nechce nic nazdobeného, a nakonec k oltáři kráčí v princeznovských šatech. Třeba i s korálkovými výšivkami. Na zkoušku si vezměte fotoaparát nechte se v každém modelu vyfotit. Doma pak v klidu zhodnotíte, které jsou nejlepší.

Pokud ty pravé v půjčovně nenajdete, nechte si je ušít. Na jakou jinou příležitost než na svatbu byste si měla tento luxus dovolit! Od Kláry Nademlýnské můžete očekávat dokonalé vypracování s inspirací ze světových přehlídek, od Evy Brzákové (www.e-be.cz) si odnesete minimalistické dílo s nádechem současného designu a od návrhářek značky Leeda (www.leeda. cz) netradiční originál.

Svoje dotazy pište na modniordinace@lidovky.cz

Klára Klempířová, Lidové noviny