23. prosince 2010 11:33 Lidovky.cz > Relax > Móda

Kozačky nad kolena á la Pretty woman se vracejí na výsluní

Kozačky nad kolena - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kozačky nad kolena - ilustrační foto. |

NEW YORK Kozačky nad kolena podobné těm, které ve filmu Pretty Woman obouvala americká herečka Julia Robertsová, po dvaceti letech získávají na popularitě. Modelky se v nich promenovaly již před rokem. Nějakou dobu však trvalo, než je za své začalo brát také širší publikum.

Podle návrháře obuvi Stuarta Weitzmana kozačky nad kolena doplňují nový způsob oblékání, které dnes volí mnoho dívek. Za svou popularitu prý vděčí hlavně tomu, že ženy častěji než dříve kombinují minisukně nebo šortky s punčocháči nebo legínami.

Kouzlo těchto kozaček spočívá v tom, že podobně jako legíny prodlužují postavu bez ohledu na výšku, tvrdí americký návrhář obuvi Brian Atwood. Ve své kolekci má například model ve stylu čerstvě vydělané ovčí kůže na středně vysoké podešvi téměř s třinácticentimetrovým podpatkem. Možností je však mnoho, od bot na jehlách až po nízký nebo minimální podpatek.

Pretty woman

Minimalistický styl a čisté linie
Podle módní ředitelky amerického časopisu Harper's Bazaar Avril Grahamové po úspěchu návrhářských kolekcí přišli maloobchodníci na to, že letos jsou na styl dlouhých kozaček připraveni také jejich každodenní zákazníci.

Kozačky nad kolena byly podle ní dříve považovány za záležitost módních salónů, teď jsou však prý mnohem dostupnější. Měl by je podle ní však doplňovat minimalistický styl s čistými liniemi. Tomu odpovídají například legíny nebo těsné džíny, jinak prý může jejich nositelka připomínat hrdiny z filmu Piráti z Karibiku.

Weitzman plánuje, že kozačky nad kolena budou tvořit až 15 procent v jeho kolekci obuvi na podzim 2011. Rovněž jeho kolega Atwood po úspěchu limitované řady "RZ" těchto kozaček chystá její pokračování.

Masová záležitost
Provozovatele internetového obchodu Piperlime oblíbenost bot nad kolena překvapila. Pořizuje si je stále víc žen všech výšek i věkových kategorií. "Mysleli jsme si, že to bude menší trend," řekla manažerka divize prodeje obuvi a doplňků Brooke Banwartová. "Stala se z toho masová záležitost." Ženám, které mají pochyby kvůli své výšce, doporučila zkusit boty na klínu.

Holínky v délce nad kolena se objevily v 17. století jako součást pánského šatníku, poznamenala historička módy Beth Dincuffová. Po kavalírech je v minulém století nazuly také ženy. Kozačky nad kolena se staly ozdobou kosmického stylu v 60. letech nebo stylu hippies v následující dekádě. Úzké propojení mají také se světem populární hudby. Na pódium si je vzala Lady Gaga, Madonna nebo zpěvák Prince.

Jejich návrat podle Dincuffové přichází v době určitých změn v módě. "Myslím, že na ulicích teď vidíme druh oblečení, které velmi zdůrazňuje sexualitu," podotkla s tím, že módu vedle návrhářů ovlivňuje také popkultura. "To, co považujeme za přijatelné, se změnilo."

Lidovky.cz, ČTK