Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lauren chystá róby pro Oscary i saka wimbledonským rozhodčím

Móda

  10:31
NEW YORK/PRAHA - Jako malý nosil šaty po svých bratrech a snil o tom, že se stane hercem nebo profesorem. V teenagerském věku ale propadl módě, i když sám tvrdí, že se jí neřídí. Americký návrhář Ralph Lauren vděčí za svůj úspěch cílevědomosti a touze po dokonalosti, které chlapce z newyorského Bronxu vynesly až na vrchol. Lauren je nejen stálicí haute couture, ale obléká třeba i americké olympioniky. Ve středu oslaví sedmdesátiny.

Ralph Lauren po skončení přehlídky jeho jarní kolekce foto: Reuters

Společně s Tommym Hilfigerem a Calvinem Kleinem patří Lauren mezi špičku amerických módních tvůrců. Jeho styl bývá někdy označován jako "preppy style" neboli "styl dobře a draze oblékaných rodin, které své děti posílají do elitních škol". Designér svoji tvorbu označuje jako "nadčasovou klasiku". Tu vyznávají například i herečky Penelope Cruzová (byla tváří Laurenova parfému) či Gwyneth Paltrowová, jež si v růžové róbě šla v roce 1999 pro Oscara.

Ke kvalitním šatům tíhl Lauren od mládí. Když mu bylo 16 let, veškeré peníze, které si vydělal jako prodavač pánských obleků, investoval do oblečení šitého na míru. Aby k západnímu stylu sedělo i jeho jméno, změnil si původní příjmení Lifshitz. Své přátele prý nechal rozhodnout o tom, zda je lepší London nebo Lauren. V roce 1967 se rozhodl osamostatnit - vzal si úvěr 50.000 dolarů a založil vlastní firmu. Jeho první obchod byl zaměřen výhradně na kravaty.Modelka na přehlídce Laurenovy jarní kolekce

Už na začátku 80. let se ze značky Polo Ralph Lauren (v logu s hráčem póla) stala ikona, která se vyznačovala stylem a luxusem. Nyní návrhář tvoří nejen pánskou, ale i dámskou a dětskou módu. Lauren je znám i svým interiérovým designem, a to od nábytku přes tkaniny až po doplňky. Jeho impérium se značkami Polo, Chaps či Club Monaco čítá přes 300 obchodů po celém světě. Polo Ralph Lauren funguje jako velkoobchodní a zároveň i jako maloobchodní společnost.

Vždy skvěle opálený a rozesmátý Lauren se soustředí také na oblečení pro "aristokratické" sporty: golf, pólo nebo tenis. V roce 2005 se značka Polo Ralph Lauren stala partnerem tenisového US Open a o rok později i konzervativního a prestižního Wimbledonu. Po 129 letech v něm změnili uniformy jak funkcionáři, tak i sběrači míčků. Letos návrhář prodloužil kontrakt s americkým olympijským výborem a bude až do her v Londýně v roce 2012 oblékat i olympioniky.

Americká módní legenda
Dobře známé jsou také Laurenovy kostýmy pro film Velký Gatsby (1974) s Robertem Redfordem a Miou Farrowovou v hlavních rolích, pozornost vzbudila rovněž Diane Keatonová oblečená do pánských kalhot, košile a kravaty ve snímku Annie Hallová (1977).

Lauren přišel na svět 14. října 1939 v New Yorku v chudé rodině rusko-židovských přistěhovalců. Studoval na obchodní škole a poté zběhl k armádě. O módu se ale vážně zajímal, zjistil například, že na vlastních originálních kravatách, co prodával kamarádům, se dá docela slušně vydělat. Po 40 letech úspěšné kariéry ocenila milovníka džínsů, stetsonu a flanelových košil v roce 2007 Rada amerických módních návrhářů titulem "americká módní legenda".

Osobní skandály se Laurenovi vyhýbají. Od roku 1964 je ženatý s učitelkou Ricky, s níž má tři děti. Syn Andrew se zabývá filmovým byznysem, David pracuje ve vedení otcovy firmy a dcera Dylan vlastní síť obchodů se sladkostmi. Návrhář je "ulítlý" na automobilové veterány, jeho sbírka čítá desítky strojů. Činný je rovněž v charitě.

Autoři: ,