Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čekstajl

Překvapení se nekoná. Olympijská kolekce je plná národních klišé

Biatlonista Michal Krčmář při představení kolekce oblečení pro zimní olympijské hry v Pekingu foto: BARBORA REICHOVÁ/ČOV

A Čekstajl překvapila stejně jako ponožky pod stromečkem, navíc zabalené v papíru, který je už nějaký ten rok v oběhu. Čeští sportovci si v únoru obléknou tmavé kalhoty, bílé bundy s motivem národních barev a modré kulichy. Nic víc v kolekci nehledejme.
  10:00

Tedy – výrobce propagaci kolekce, čítající třicet tři kusů oděvů a doplňků, staví na výrobě v Česku. Proto se sloganem celé olympijské řady stalo Made in Czech Republic. A není těch národních klišé až příliš?!

Co o kolekci víme? Návrhem byla pověřena designérka Veronika Paulenová, která se již podílela na kolekcích, které si naši olympionici oblékli v Tokiu či Pchjongjangu. Jako své hlavní inspirační zdroje pro novou uniformu, kterou celý svět spatří příští rok v únoru, uvedla požadavky sportovců a místo konání her. A nezapomněla při práci i na svůj obor módní návrhářky?

Jediný moderní odvaz lze spatřit v použitých piktogramech, které se v kolekci od Veroniky Paulenové opakují na tričkách a čepicích. To je ale na hlavní reprezentační uniformu zoufale málo!

Krasobruslařka Eliška Březinová při představení kolekce oblečení pro zimní olympijské hry v Pekingu.

Modro červený rastr na bundách nebo svetrech vznikl pod taktovkou akademického malíře Milana Jaroše. Ten s Českým olympijským výborem spolupracuje dlouhodobě a je například tvůrcem běžící postavičky Emila Zátopka, kterou načrtl pro OH v Riu. Pro hry konající se příští rok prý českou vlajku rozložil a jednotlivé klíny také do rastru a hvězd. Strhující, že?

Celkový návrh kolekce, použité střihy a grafické prvky působí, jakoby je Alpine Pro vytáhlo ze svých archivů. Fazóna kalhot ani bund nijak nereflektuje současné dění v oděvním průmyslu ani vývoj módních trendů.

Jistě, leckomu jsou trendy na obtíž a dát se jejich směrem považuje za zaslepené až stádnické, ale i módní pokrok je přece důležitý! Pořídili byste si nové auto, jehož design vznikl v automobilce před dvaceti lety? Líbil by se vám mobilní telefon, který vzhledem připomíná modely z roku 2000? Nejspíše ne. A proč to prochází firmě, která nás má reprezentovat na tak významné události?

Vzdálená Raškovka

Jediný moderní odvaz lze spatřit v použitých piktogramech, které se v kolekci od Veroniky Paulenové opakují na tričkách a čepicích. To je ale na hlavní reprezentační uniformu zoufale málo! Stejně tak moderní verze Raškovky se čepici, kterou nosil Jiří Raška, podobá jen vzdáleně. A nejsmutnější na tom celém je, že původní čapka slavného skokana na lyžích, je dnes mnohem stylovější než nová varianta od Alpine Pro.

Suma sumárum, modrotiskové jupky to nejsou a Alpine Pro opět předvedlo červenomodrobílou nudu. Už teď je tedy jasné, že při zahajovacím ceremoniálu budeme závidět modernímu týmu Kanady - o jejich tmavě rudých a variabilních uniformách Čekstajl již referoval. A jako sportovci oblečení do oděvů z roku 2022 budou vypadat také týmy německých či švédských sportovců. Tak alespoň že našim olympionikům bude v těch nehezkých bundách teplo.

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...