Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čekstajl

Překvapení se nekoná. Olympijská kolekce je plná národních klišé

Biatlonista Michal Krčmář při představení kolekce oblečení pro zimní olympijské hry v Pekingu foto: BARBORA REICHOVÁ/ČOV

A Čekstajl překvapila stejně jako ponožky pod stromečkem, navíc zabalené v papíru, který je už nějaký ten rok v oběhu. Čeští sportovci si v únoru obléknou tmavé kalhoty, bílé bundy s motivem národních barev a modré kulichy. Nic víc v kolekci nehledejme.
  10:00

Tedy – výrobce propagaci kolekce, čítající třicet tři kusů oděvů a doplňků, staví na výrobě v Česku. Proto se sloganem celé olympijské řady stalo Made in Czech Republic. A není těch národních klišé až příliš?!

Co o kolekci víme? Návrhem byla pověřena designérka Veronika Paulenová, která se již podílela na kolekcích, které si naši olympionici oblékli v Tokiu či Pchjongjangu. Jako své hlavní inspirační zdroje pro novou uniformu, kterou celý svět spatří příští rok v únoru, uvedla požadavky sportovců a místo konání her. A nezapomněla při práci i na svůj obor módní návrhářky?

Jediný moderní odvaz lze spatřit v použitých piktogramech, které se v kolekci od Veroniky Paulenové opakují na tričkách a čepicích. To je ale na hlavní reprezentační uniformu zoufale málo!

Krasobruslařka Eliška Březinová při představení kolekce oblečení pro zimní olympijské hry v Pekingu.

Modro červený rastr na bundách nebo svetrech vznikl pod taktovkou akademického malíře Milana Jaroše. Ten s Českým olympijským výborem spolupracuje dlouhodobě a je například tvůrcem běžící postavičky Emila Zátopka, kterou načrtl pro OH v Riu. Pro hry konající se příští rok prý českou vlajku rozložil a jednotlivé klíny také do rastru a hvězd. Strhující, že?

Celkový návrh kolekce, použité střihy a grafické prvky působí, jakoby je Alpine Pro vytáhlo ze svých archivů. Fazóna kalhot ani bund nijak nereflektuje současné dění v oděvním průmyslu ani vývoj módních trendů.

Jistě, leckomu jsou trendy na obtíž a dát se jejich směrem považuje za zaslepené až stádnické, ale i módní pokrok je přece důležitý! Pořídili byste si nové auto, jehož design vznikl v automobilce před dvaceti lety? Líbil by se vám mobilní telefon, který vzhledem připomíná modely z roku 2000? Nejspíše ne. A proč to prochází firmě, která nás má reprezentovat na tak významné události?

Vzdálená Raškovka

Jediný moderní odvaz lze spatřit v použitých piktogramech, které se v kolekci od Veroniky Paulenové opakují na tričkách a čepicích. To je ale na hlavní reprezentační uniformu zoufale málo! Stejně tak moderní verze Raškovky se čepici, kterou nosil Jiří Raška, podobá jen vzdáleně. A nejsmutnější na tom celém je, že původní čapka slavného skokana na lyžích, je dnes mnohem stylovější než nová varianta od Alpine Pro.

Suma sumárum, modrotiskové jupky to nejsou a Alpine Pro opět předvedlo červenomodrobílou nudu. Už teď je tedy jasné, že při zahajovacím ceremoniálu budeme závidět modernímu týmu Kanady - o jejich tmavě rudých a variabilních uniformách Čekstajl již referoval. A jako sportovci oblečení do oděvů z roku 2022 budou vypadat také týmy německých či švédských sportovců. Tak alespoň že našim olympionikům bude v těch nehezkých bundách teplo.