Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Čekstajl

Oblek je mrtvý. Předávání Oscarů ukázalo, že klasice odzvonilo a móda nabrala nový směr

Krajka a cingrlátka. Předávání filmových Oscarů bylo demonstrací toho, že klasická podoba pánského obleku se blíží svému konci. foto: Profimedia

Předávání filmových Oscarů už dávno není to, co bývalo. Tentam je lesk starého Hollywoodu, když jsou před kamerami uráženy ženy a přímo na jevišti se rozdávají pěsti. A když veřejnost nezajímá už ani názor akademiků na oceňované snímky, co nám z předávání slavných cen zbylo? Červený koberec a jeho módní přehlídka?
  5:00

Poslední ročník s pořadovým číslem 94 demonstroval to, co už se dlouho šeptá – pánský oblek zažívá svůj pád. Ke smrtelným křečím mu v posledních dvou letech pomohla pandemie koronaviru.

Jak víme, někteří prodejci společenských oděvů a byznysové módy zkrachovali (Tailored Brands, Pietro Filipi), jiní seškrtali své pobočky (T. M. Lewin) a zbytek musel do své nabídky zařadit tepláky (Hugo Boss, Blažek).

Facka v přímém přenosu Oscarů. Will Smith ji nadělil komikovi, který nemístně vtipkoval o jeho ženě

Dalo se to čekat? Dalo. Pánská móda byla až příliš dlouho rukojmím všech králů etikety, kteří puritánsky lpí na délce rukávů a barevném ladění všech detailů od kapesníčku po odstín tkaniček. Kvůli striktním pravidlům, která kolem obleků panují, je beztak polovina mužů nesnáší.

Módní svět, který měl minulý týden příležitost promluvit na červeném oscařím koberci, dal jasně najevo, že touží po změně.

Jistě, většina pánů sice oblékla jako vždy černý oblek nebo smoking, ale viděli jsme i pestrou přehlídku pánů v bledě modrém obleku z dílny Bottega Veneta, růžovém úboru značky Moschino či komplety v burgundské a tmavě zelené. A nezůstalo jen u barev. Muži si pohráli se zapínáním, s obutím i délkou kalhot. Jednoduše si vyšli v obleku určeném pro chlapa jedenadvacátého století.

Pak dorazil Timothée Chalamet a zapsal se do historie nejpůsobivějších outfitů z předávání filmových cen. S tímto šestadvacetiletým hercem jste již v rubrice Čekstajlu měli tu čest, a tak se autorka textu dobrovolně přiznává, že má pro tohoto Američano-Francouze slabost. Tedy – pro jeho módní vkus.

Onen večer Chalamet demonstroval, že předsudky – zda muži mohou nosit krajku a cingrlátka – jsou překonané. Samozřejmě že mohou a nijak jim to neubírá na mužnosti.

Will Smith se veřejně omluvil za facku na Oscarech. Je mi trapně, přiznal

Jeho sako vyšívané pajetkami pocházelo (ano) z dámské kolekce domu Louis Vuitton pro jaro a léto 2022. Komplet doplnil pestrou šperkovnicí od Cartiera – náhrdelníky, náramky i prsteny.

Designér a muž, který nevychází bez saka, Brunello Cucinelli, rád říká, že „není nic elegatnějšího než mladý muž v obleku. Samozřejmě, že ho bude nosit podle svého, ale to ho dělá ještě šarmantnějším“.

Osmašedesátiletý návrhář by zřejmě s holým hrudím na jednu z nejsledovanějších společenských událostí roku nevyrazil, a dost možná by Chalametovi jeho nahotu neschvaloval. Ale snad i Cucinelli musí přiznat, že šněrování do kravat už bylo dost a je třeba, aby si muži našli oblek pohodlnější, modernější. Nebo se stane jen muzejním exponátem a z šatníků ho nadobro vystrčí tepláky.