3. března 2013 8:00 Lidovky.cz > Relax > Móda

Pařížskému týdnu módy zatím vévodí mužské prvky v ženské módě

Modeky předvádí kolekci francouzskéh návháře Jeana Paula Gaultiera na Pařížském týdnu módy  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Modeky předvádí kolekci francouzskéh návháře Jeana Paula Gaultiera na Pařížském týdnu módy | foto: Reuters

PAŘÍŽ Na pařížských přehlídkových molech dominují opět kolekce ženské módy s mužskými prvky. Stejně jako na předchozích akcích v rámci týdne módy v New Yorku a v Miláně, jsou i v Paříži návrháři s modely s čistě ženskými liniemi v menšině.

Na přehlídce konfekční ženské módy na nadcházející podzim a zimu ženskost zatím vyzdvihly například značky Nina Ricci a Christian Dior. Návštěvníky týdne módy oslňovaly i kontrasty Někteří návrháři se pustili do výrazných kombinací stylů a materiálů.

V protikladu byly i mužské prvky na ženských šatech v kolekci belgického návrháře Dries Van Notena. Agentura AP hodnotila jeho práci jako poctu tanečníkům Ginger Rogersové a Fredu Astairovi. Modelky oblékl do lesklých pánských lakýrek, místo punčoch měly pod šaty pánské oblekové kalhoty a i Van Notenovy dámské pláště měly spíše mužský střih.

ČTĚTE TAKÉ:

Přehlídku módního domu Guy Laroche komentoval jeho návrhář Marcel Marongiu: "Je to příběh ženy, která nepotřebuje muže." Představil tmavé každodenní modely s upnutými roláky a odvážnými vázačkami ve stylu otrockých řemenů.

Večerní róby značky Guy Laroche zas vyčnívaly křiklavou barevností růžových a fialových tónů. Marongiu poznamenal, že tvůrci značky se nechali inspirovat stylem hudebníků Jimmyho Hendrixe a Prince.

Černá barva dominuje

Britský návrhář Gareth Pugh, který v Paříži sídlí, ohromil sérií výpravných šatů a kabátů z velkého množství látky. Náročné černé modely, které vypadaly, jakoby se kvůli jejich vytvoření Pugh musel spolčit s ďáblem, zaujaly i řasenými polyetylenovými prvky, napsala AP.

Belgický návrhář Anthony Vaccarello se zaměřil na černobílé kombinace a černou. Kolekce byla plná minisukní, síťoviny, vázaček a kožených prvků.

Nabídl také bohatou kolekci rozmanitých a přirozeně svůdných takzvaných malých černých rób. Některé modely připomínaly oděvy z éry novoromantismu, zvláště kapucemi. Na modelech nebylo nic rafinovaného, ale rafinovanost není nic pro Vaccarella milujícího okázalost, poznamenala agentura AP.

Objevily se i ryze ženské kolekce

Kolekci v naprosto ženském duchu v Paříži představila mezi nemnoha návrháři i značka Nina Ricci. Modelky s červenými rty předváděly modely v něžných světlých barvách za zvuku klavíru a působily jako baletky.

I kolekce od Christiana Diora byla ženská, s návraty do 50. a 60. let, s klasickými diorovskými vzory a i s motivy děl malířů Salvadora Dalího a Andyho Warhola. Podle AP tradiční módní značka vehnala svůj věhlasný styl do 21. století.

Lidovky.cz, ČTK