Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Symboly se nosí. Obamová a její nenápadný šperk vyvolal pozdvižení

Móda

  5:54
O tom, že šaty a šperky mohou mluvit za svého nositele, vysílat nějaké poselství, není třeba pravidelné čtenáře Čekstajlu poučovat.

Ambasadorka ikony v problémech. Bývalá první dáma USA Michelle Obamová vynesla módní řetězec J. Crew na výsluní. Například při druhé inauguraci svého muže zkombinovala designérský kabát od Thoma Brownea s rukavicemi a páskem právě z J. Crew. foto: Lidové noviny

Teď jedno takové jednoznačné symbolické poselství vyslala bývalá první dáma Spojených států Michelle Obamová. Je v tom zběhlá. Když byla paní Bílého domu, využívala svou garderobu jako symbolický jazyk. Ať už šlo o používání levnějších kousků z řetězců jako „přiblížení lidu“, či volbu amerických návrhářů s kořeny v konkrétní cizí zemi, kam prezidentský pár mířil nebo odkud vítal návštěvu.

Michelle Obamová, bývalá americká první dáma.
Historický okamžik podtrhla o den dříve svým emocionálním projevem Michelle...

„Pokusila jsem se z toho udělat příležitost,“ napsala ve své biografii Becoming (u nás Můj příběh) o pozornosti, která byla věnována jejímu šatníku. Příležitost přitáhnout pozornost ke konkrétnímu problému, aby když už se lidé dívají a dávají pozor, si také něco odnesli. A aby vše z toho okamžiku dávalo smysl, tedy i oblečení.

A to teď při návratu do centra pozornosti zopakovala. Na nominačním sjezdu demokratů vystoupila s následně velmi oceňovaným a silným projevem. A ten podtrhla vším okolo. Na rozdíl od ostatních řečníků – aktivních politiků – mluvila vsedě, v domácím prostředí. Na sobě neměla sako ani kostým, ale bronzovou halenku značky Nanushka. Tu založila maďarská návrhářka (ženský byznys, za který Obamová pléduje). Začala se nedávno prosazovat na newyorském týdnu módy (a mladý módní byznys je hodně zasaženým v rámci koronavirové epidemie, takže Obamová ukazuje účast). A navíc propojuje východní a západní svět nejen stylem návrhů, ale i místy, kde vzniká (spojování je velké téma demokratů v nadcházejících volbách).

Ještě větší pozdvižení vyvolal drobný nenápadný šperk, který měla Obamová na krku. Na řetízku se skvěla písmenka „VOTE“ neboli apel „Volím“ či „Volte“ těm, kdo váhají, jestli k volbám vyrazit. Opět jde o doplněk z dílny značky založené ženou, tentokrát navíc tmavé pleti – konkrétně ByChari designérky Chari Cuthbertové. O ten se strhl obrovský zájem, kdy ženy chtějí dát najevo, že půjdou volit. Jestli se tak ale stane, ukáže až sčítání hlasů.

V této souvislosti je pozoruhodná jedna drobnost. Zájem vyvolal i outfit dámy, která by chtěla být napříště tou „první“ ve Spojených státech. Neboli Jill Bidenové. Ve svém příspěvku na demokratickém sjezdu se objevila v jednoduchých propínacích šatech barvy zelené školní tabule. A jako správná učitelka přímo ve školní třídě. Otázky na to, kde se podobný model dá sehnat, však zůstaly volebním týmem Joea Bidena oslyšeny. Nakonec média vypátrala, že jde o práci amerického návrháře Brandona Maxwella.

Přitom je běžné, že exponované dámy tvůrce svého šatníku zveřejňují, protože tím vysílají signály. Takže víme, koho a proč si vybrala Michelle Obamová. Stejně tak se ví, že na „konkurenčním“ republikánském sjezdu mluvila Melanie Trumpová v modelu značky Alexander McQueen. I v tomto případě jde o symbol. Bidenová chce působit co nejvíc jako „jedna z vás“ (ostatně před svou řečí pustila video, kde je zachycena i v legínách a starém triku). Jako protiklad ledově krásné a dokonalé Trumpové v nejdražších modelech. Takže sdělování značek, které má na sobě, pro ni není prioritou.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete