Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čekstajl

Vytvořit most mezi klasikou a érou sociálních sítí. Syn ghanských imigrantů ovlivnil navždy módní svět

Sbohem. Módní svět se loučí s multioborovým tvůrcem Virgilem Ablohem, kreativním ředitelem značky Louis Vuitton. Ve věku 41 let podlehl minulý týden rakovině. foto: Profimedia

Před třemi lety jsem jela do Paříže na pánskou přehlídku módního domu Louis Vuitton, kolem níž panovala nervozita a velká očekávání. Šlo totiž o vůbec první kolekci nového kreativního ředitele značky Virgila Abloha.
  5:00

Duhovou přehlídku si nenechala ujít zpěvačka Rihanna ani hudebník Kanye West a na Ablohovo pozvání bylo přítomno téměř tři tisíce studentů oděvního designu. Po závěrečném defilé vyšel návrhář na molo, klekl si, políbil zem a v obležení nadšených fanoušků a nervózní ochranky zmizel v podloubí Palais Royal.

Zjevení. Tak by se dala jedním slovem popsat osobnost a odkaz Virgila Abloha, který zemřel ve věku 41 let. Dva roky bojoval se zákeřnou formou rakoviny, jíž nakonec tuto neděli podlehl. Zbyla po něm nejen manželka a dvě děti, ale i ochromený módní svět, který přišel o nenahraditelného vizionáře.

Syn ghanských imigrantů vystudoval stavební inženýrství a architekturu. Všechny základy tvorby oděvu nabyl od své matky – dámské krejčové. Jeho přístup k módě byl neobvyklý. Vše, co šlo porušit, neváhal nahradit novým, kombinoval přístupy napříč designovými obory a jako mistr ironie hledal nový jazyk, kterým by dokázal srozumitelně promluvit k mladým lidem.

Svou vlastní oděvní značku založil v roce 2013. Když ho o pět let později módní dům Louis Vuitton jmenoval kreativním ředitelem svých pánských kolekcí, mnozí tento krok považovali za bláznovství. Jak může černoch z Chicaga a ve vytahaných džínách vést luxusní oděvní dům? Druzí Ablohovo nové zaměstnání měli za ďábelsky geniální tah. A pravdu měli ti druzí.

Abloh totiž do pařížského domu založeného v roce 1854 vtrhl jako svěží vítr do budoáru, kde už se velmi dlouho nevětralo. Tvořil na hranici mezi elegancí a ležérností. Pod jeho rukama vznikaly modely mezi oblekem a teplákovkou, oděvy, které nebyly pánské ani dámské. Chlapíkovi, který oděvní design nikdy nestudoval, se podařilo přitáhnout ke značce mladé publikum, z nichž se rekrutovali jeho skalní fanoušci. Mnozí z nich byli do kolekcí značky Louis Vuitton zblázněni mnohem víc než dosavadní bohaté zákaznice ověšené typickými hnědými kabelkami se zlatým logem. Virgil Abloh se stal módní megastar.

A kus Abloha chtěli všichni! Ačkoli mu v roce 2019 byla diagnostikována rakovina, workoholik, který přes noc hrál jako DJ, nepřestával v nepřetržité tvorbě kolekcí a práci na nových projektech. Veřejnost tak o jeho nemoci neměla do poslední chvíle ani ponětí. Pod Ablohovým vedením vzniklo nejen několik populárních modelů tenisek Nike, jimiž dokázal změnit podobu moderní obuvi, ale také řada nábytku a interiérových doplňků pro švédského výrobce Ikea či speciální lahev pro prodejce vody Evian.

Tvůrce, který dokázal vytvořit most mezi klasikou a érou sociálních sítí, pracoval do poslední chvíle svého života. Přestože byl se svou nemocí hospitalizován, stále měl v plánu účastnit se přehlídky Louis Vuitton v Miami. Značka prezentaci své kolekce určené pro jaro a léto 2022 včera věnovala odkazu svého génia s podtitulem „Virgil byl tu“.

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...