18. ledna 2017 17:55 Lidovky.cz > Relax > Pivo a pivovary

Přeštice budou mít od léta na náměstí svůj pivovar s restaurací

Městský pivovar Přeštice. Stavba v bývalé restauraci a hotelu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Městský pivovar Přeštice. Stavba v bývalé restauraci a hotelu. | foto: ČTK

PŘEŠTICE Radnice západočeského městečka investuje přes 18 milionů korun do přestavby restaurace na náměstí. Vznikne v ní městem vlastněný minipivovar s roční kapacitou 1400 hektolitrů.

Sedmitisícové Přeštice staví městský pivovar. Vznikne do letních prázdnin za více než 18 milionů korun v bývalé restauraci a hotelu přímo na náměstí. Nabídne pět druhů vlastních piv, jejichž ochranné známky stejně jako výroba piva zůstanou dlouhodobě v majetku města.

Součástí bude restaurace se 150 místy. Výroba piva ve městě bude obnovena po 112 letech. V Plzeňském kraji jde o 36. pivovar, dva z nich jsou velké průmyslové, a to Plzeňský Prazdroj a Chodovar na Tachovsku.

“Stavíme od konce prosince. V objektu nazývaném místními Peklo, kde byl předtím hotel. Původně šlo o zájezdní hostinec, který měl strategickou polohu mezi Plzní a Klatovy,“ uvedl přeštický starosta Karel Naxera. Provoz restaurace tam ukončil poslední nájemce v roce 2013.

Přes 11 milionů korun budou stát stavební práce. Hostinec a varny budou v přízemí, větší část technologie ve sklepě. Pivovar bude mít kapacitu 1400 hektolitrů ročně.

Desítka a ležák nestačí

„Nabídneme minimálně pět druhů piv. Dnes už nestačí čepovat jen desítku a dvanáctku. Technologie umožní vařit také speciální piva typu ALE a IPA. Naším hlavním záměrem je, aby se chuťová nabídka výrazně rozšířila,“ uvedl Naxera.

Město už podepsalo smlouvu na desetiletý pronájem s firmou PCP Brewery, která má zkušenosti z oboru a vyhrála v soutěži. Radnici bude platit měsíční nájem 31 tisíc korun a složí přes tři miliony korun zálohu, z níž se bude upisovat městu každý měsíc jedna stodvacetina.

Radnice nechce pivovar a restauraci provozovat sama, protože to podle Naxery není jednoduché a jsou s tím spojená velká rizika.

“Zájemců o provoz pivovaru bylo dost, ale vyhrála firma od Domažlic,“ řekl plzeňský pivovarník Josef Krýsl, který se v Česku i po světě podílel na stavbě téměř 70. pivovarů. Do Přeštic dodává technologii, která bude namontována do konce března.

„Takovýto pivovar by si zasloužily také blízké Blovice i Nepomuk. Například do nedaleké Letiny se na výborné pivo i kuchyni sjíždějí lidé ze širokého okolí,“ uvedl.

Název nového minipivovaru bude teprve město vybírat, zatím se projekt jmenuje Restaurace a minipivovar města Přeštice. Původní přeštický pivovar Schönborn se jmenoval po rakouském šlechtickém rodu, který vlastnil pivovar a zámek v sousední Dolní Lukavici.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz