Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Academia film se příští rok zaměří na vztah člověka k oceánům

V roce 2100 by se hladina oceánů mohla zvednout o celý metr | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V roce 2100 by se hladina oceánů mohla zvednout o celý metr | foto: Reprofoto

Nejstarší česká přehlídka populárně vědeckých filmů, Academia film Olomouc (AFO), se ve svém příštím ročníku zaměří na závislost v mnoha podobách. Jedním z hlavních témat bude vztah člověka k oceánu, odrazí se i na vizuálu přehlídky, který vznikl díky experimentům ve vodním akváriu.

„Třiapadesátý ročník přehlídky se uskuteční příští rok v dubnu na půdě Univerzity Palackého v Olomouci,“ informoval mluvčí festivalu Ondřej Čížek.

Téma závislosti propojuje podle pořadatelů celou programovou skladbu. Týkat se bude závislosti na „civilizačních drogách“, jakými jsou ropa, elektřina, technologie, móda, ale především absolutní závislost na oceánech. „Spolu s předními filmaři, vědci a ochranáři budeme v maximálně interdisciplinárním kontextu zkoumat stav oceánů, jejich budoucnost i možnosti, jak i český suchozemec může s pomocí vědy přispět k jejich záchraně, a tedy k záchraně sebe samého,“ uvedl ředitel festivalu Jakub Ráliš.

Na ústřední téma, jímž je vztah člověka k oceánům, odkazuje i vizuál příštího ročníku, který vzešel ze spolupráce grafika Radima Měsíce a fotografa a tiskaře Ondřeje Hrušky. Vznikl během intenzivní práce s naplněným akváriem, fotoaparátem a manipulaci s kusem plastu, uvedli pořadatelé.

Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů nabídne devět programových sekcí. Kromě vztahu člověka a oceánu čeká návštěvníky programová sekce Život online, která zasáhne problematický fenomén online seznamek, blok Konsent zase upozorní na časté přehlížení sexuálního obtěžování v České republice a další blok bude věnovaný alkoholu. „Věda v módě nabídne reflexi dopadu současného módního průmyslu na ekologii Země, (sekce) Žraloci razantně zboří mýty o krvežíznivém velkém bílém a hrozbu současných sopečných aktivit dosvědčí sekce Vulkány,“ doplnil Čížek.

Pět dní na plachetnici v Karibiku. Cestou narazíte nejen na barevné rybky, ale...

Osmý blok Ženy v disentu představí příběhy žen, které česká veřejnost i přes jejich zásadní roli v protikomunistickém odboji prakticky nezná. Poslední sekce v pořadí ponese název Dohnání k šílenství, pojednávat bude o jedincích, kteří nesplňují společenská kritéria takzvané „normálnosti“.

AFO 2018 se uskuteční 24. až 29. dubna. Univerzita Palackého v Olomouci jej pořádá již od roku 1966. Letos přehlídka nabídla 150 dokumentárních filmů z české i světové produkce, zamířili na ni i přední světoví vědci. Na festival se akreditovalo 5600 diváků.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...