Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Archeologové Národního muzea odkryli vzácný núbijský oltář

Wad Ben Naga v Súdánské republice  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Wad Ben Naga v Súdánské republice | foto: nm.cz

PRAHA Archeologická expedice Národního muzea odhalila další tajemství starověké Núbie. Její členové působící loni na lokalitě Wad Ben Naga v Súdánské republice odkryli vzácný oltář s dvojjazyčným nápisem v egyptských a merojských hieroglyfech a unikátní pískovcové sousoší božstev Amona a Mut.

Jeho fragmenty převezou do Náprstkova muzea, kde budou restaurovány a konzervovány. Na setkání s novináři to oznámil vedoucí expedice Pavel Onderka.

Mezinárodní tým pokračuje v odkrývání chrámového komplexu Týfónia, v konzervaci paláce královny Amanišacheto a v sociálních projektech zaměřených na místní komunitu. "Archeologický výzkum v Súdánu je jednou ze zahraničních priorit Národního muzea. Loňské objevy expedice, která v oblasti působí pátým rokem, patří mezi největší úspěchy české vědy na březích Nilu. Expedice se tak řadí mezi nejvýznamnější zahraniční archeologické mise v Súdánu," komentoval úspěch ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

ČTĚTE TAKÉ

I loni expedice pokračovala v odkrývání pozůstatků jednoho z největších měst starověké Núbie, které vzkvétalo v době Merojského království (asi 300 př. n. l. až 350 n. l.). Archeologům NM se podařil významný objev části oltáře, přesněji stojanu na posvátnou bárku, se jmény krále Natakamaniho a královny Amanitore. "Jedná se o teprve druhý známý dvojjazyčný nápis z dob Merojského království vůbec. Expedici se podařilo identifikovat nejstarší kultovní stavbu v oblasti Wad Ben Naga," vysvětlil Onderka.

Hlavním cílem páté výkopové sezony, která se uskutečnila na konci roku 2012, bylo pokračování v průzkumu chrámového komplexu Týfónia, který byl v roce 2011 expedicí NM znovu objeven poté, co na 150 let upadl v zapomnění. Výzkum ukázal, že stěny chrámu starého zhruba 2000 let a postaveného převážně z pálených i nepálených cihel, byly zdobeny barevnými výjevy.

Wad Ben Naga v Súdánské republice

"Nejvýznamnějším objevem je sousoší božského manželského páru - boha Amona s beraní hlavou a bohyně Mut. Socha byla zničena v souvislosti s příchodem křesťanství do oblasti středního toku Nilu, to je dnešního Súdánu," podotkl Onderka. Virtuální rekonstrukci jeho podoby umožnil 3D-skener vyvinutý pro potřeby expedice k dokumentaci nálezů v terénu.

Dlouhodobým úkolem expedice je konzervace paláce královny Amanišacheto, nejlépe zachovalé a největší známé palácové stavby z dob Merojského království. Jeho součástí je geologický průzkum, který má identifikovat kamenolomy zabezpečující výstavbu ve Wad Ben Naga. Současně se uskutečňují a rozvojové projekty v rámci partnerství obcí Wad Ben Naga a Otrokovic.

Loni byla opravena školka a postavena čistička pitné vody, během tří let tam členové české expedice dovezli na 600 kilogramů učebních pomůcek, oblečení a dalšího materiálu.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!
SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!

Mrazivých večerů přibývá a s nimi i touha zachumlat se do něčeho hřejivého. Souprava NOEL vám toto splní a navíc je v opravdu rozkošném zimním...