Středa 11. prosince 2019svátek má Dana 1 °C skoro jasno Předplatné LN
21. září 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Archeologové objevili v Kyjově pravěké sídliště

Vykopávky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vykopávky. | foto: Lidové noviny

KYJOV (HODONÍNSKO) Archeologové objevili v Kyjově na Hodonínsku pravěké sídliště. Našli jej na budoucím staveništi obchodního domu. Jde o objekty vzniklé před asi 4000 lety na přelomu doby kamenné a bronzové za protounětické kultury. Řekl to vedoucí výzkumu Jaromír Šmerda.

Na očekávané artefakty z období, kdy byl Kyjov největším sídlem germánského kmene Langobardů na Moravě, ale letos vědci nenarazili. Těmito objevy překvapili odbornou veřejnost teprve loni. Nikdo totiž neočekával, že Langobardi měli na místě současného Kyjova tak velké sídliště. Našly se v něm přitom mimořádně cenné věci. Vědci s nimi pracují v laboratořích. Když se letos archeologové vrátili do Kyjova, předpokládali, že najdou pokračování langobardského sídliště. Nestalo se tak.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nový nález je ze zcela jiného období. Ukazuje, že Kyjov byl již před stovkami let vynikajícím místem pro osídlení," doplnil Šmerda. Kromě jam na obilí a četné keramiky se nyní našel také hliník - jáma na těžbu hlíny, na jejímž dně byl pochován pes. Archeologové předpokládají, že se příští rok vrátí k bádání v oblasti, v níž jsou další pozůstatky po Langobardech. Připravují výstavu, která jejich dosavadní výzkum představí.

Jezdci na koních

Z hrobů vyzvedli šperky - spony, přezky a náramky z korálků. Našly se i zbraně; dva meče, mečíky a násady kopí. Jeden z ženských hrobů ukrýval i vědro pobité bronzovým plechem. K největším zajímavostem patří sedm hrobů jezdců na koních.

Odborníci nepředpokládali, že by se tak velké sídliště Langobardů mohlo na Moravě nacházet. Podle dosavadních poznatků se Langobardi přesunuli při stěhování národů v roce 568 z oblasti karpatské kotliny na sever Itálie. Nový výzkum v Kyjově ale ukázal, že část z nich ve střední Evropě překvapivě zůstala.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...