Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Archeologové objevili v Kyjově pravěké sídliště

Vykopávky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vykopávky. | foto: Lidové noviny

KYJOV (HODONÍNSKO) Archeologové objevili v Kyjově na Hodonínsku pravěké sídliště. Našli jej na budoucím staveništi obchodního domu. Jde o objekty vzniklé před asi 4000 lety na přelomu doby kamenné a bronzové za protounětické kultury. Řekl to vedoucí výzkumu Jaromír Šmerda.

Na očekávané artefakty z období, kdy byl Kyjov největším sídlem germánského kmene Langobardů na Moravě, ale letos vědci nenarazili. Těmito objevy překvapili odbornou veřejnost teprve loni. Nikdo totiž neočekával, že Langobardi měli na místě současného Kyjova tak velké sídliště. Našly se v něm přitom mimořádně cenné věci. Vědci s nimi pracují v laboratořích. Když se letos archeologové vrátili do Kyjova, předpokládali, že najdou pokračování langobardského sídliště. Nestalo se tak.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nový nález je ze zcela jiného období. Ukazuje, že Kyjov byl již před stovkami let vynikajícím místem pro osídlení," doplnil Šmerda. Kromě jam na obilí a četné keramiky se nyní našel také hliník - jáma na těžbu hlíny, na jejímž dně byl pochován pes. Archeologové předpokládají, že se příští rok vrátí k bádání v oblasti, v níž jsou další pozůstatky po Langobardech. Připravují výstavu, která jejich dosavadní výzkum představí.

Jezdci na koních

Z hrobů vyzvedli šperky - spony, přezky a náramky z korálků. Našly se i zbraně; dva meče, mečíky a násady kopí. Jeden z ženských hrobů ukrýval i vědro pobité bronzovým plechem. K největším zajímavostem patří sedm hrobů jezdců na koních.

Odborníci nepředpokládali, že by se tak velké sídliště Langobardů mohlo na Moravě nacházet. Podle dosavadních poznatků se Langobardi přesunuli při stěhování národů v roce 568 z oblasti karpatské kotliny na sever Itálie. Nový výzkum v Kyjově ale ukázal, že část z nich ve střední Evropě překvapivě zůstala.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!