Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 9 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

IQ a chování ovlivňuje množství zeleně, tvrdí vědci. Více rostlin ve městech prý udělá lidstvo chytřejším

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ARCHIV RADNICE

GENT/PRAHA Čím více zeleně, tím vyšší IQ a méně problémů s chováním, tak zní závěr belgické studie zkoumající vliv okolního životního prostředí na rozvoj dětí. Odborníci věří, že výsledky můžou napomoci urbanistům při jejich práci.

Parky, zahrady, sady a podobná místa plná rostlin hrají klíčovou roli při dospívání, tvrdí členové výzkumných týmů na univerzitách v belgickém Hasseltu a Gentu. Podle nich by mohlo více zelených ploch ve městech vést k posunu IQ populace. Další benefitem má být snížení výskytu problémů s nadmírou agrese či nedostatkem pozornosti.

Větší množství zeleně má totiž za následek nižší znečištění ovzduší a menší hluk, což podle spoluautorky studie Esmée Bijensová vede ke stabilnějšímu psychickému stavu. „Tato zjištění jsou důležitá pro urbanisty k vytvoření optimálního prostředí pro děti, aby plně využili svůj potenciál,“ řekl pro britský deník The Independent profesor Tim Nawrot z univerzity v Hasseltu.

Podle deníku zkoumali vědci vývoj u zhruba 700 lidí ve věku od osmi do patnácti let, přičemž zjistili celkový nárůst IQ o více než dvě jednotky u těch, kteří žili v blízkosti míst pokrytých zelení. Při vyhodnocování výsledků brali experti v potaz také například vzdělání a finanční zázemí rodičů.

„Naše výsledky nejsou ovlivněny socioekonomickým zázemím účastníků. Souvislost mezi zelení a inteligencí byla zjištěna u dětí rodičů s vysokou i nízkou úrovní vzdělání, “ uvedla Bijensová.

I přes všechna zjištění vědci přiznávají, že zeleň má u některých na IQ malý vliv, či takřka žádný. Shodují se ovšem, že celkově dostatek rostlin může způsobit posun IQ populace do vyšších sfér.

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Ozbrojení podporovatelé hnutí Black Lives Matter při střetu s krajně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...