12. června 2011 9:18 Lidovky.cz > Relax > Věda

Chorvaté objevili unikátní da Vinciho kanon

V Chorvatsku se údajně našel tříhlavňový kanon Leonarda da Vinciho | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Chorvatsku se údajně našel tříhlavňový kanon Leonarda da Vinciho | foto: Secret Dalmatia

ZÁHŘEB Chorvatsko možná jako jediné na světě vlastní tříhlavňový kanon, který navrhl všestranný renesanční génius Leonardo da Vinci. Napsal to zpravodajský server Croatian Times.

To, že zbraň Chorvatsko vlastní, není novinkou, protože před 40 lety ji nalezly děti. Ale teprve nyní archeologové zjistili, že ho navrhl da Vinci.

Vědci zatím stále zjišťují, zda jde skutečně o jediný dochovaný exemplář na světě. Podle Croatian Times jsou si ale zcela jisti, že model vystavený v da Vinciho muzeu v italském Milánu je replika.

V Chorvatsku se údajně našel tříhlavňový kanon Leonarda da Vinciho

Dělové hlavně, které jsou ulity z bronzu, jsou značně poškozeny. Kanon se totiž při používání očividně roztrhl, uvedl server secretdalmatia.com.

Leonardo da Vinci patří mezi významné umělce, kteří ovlivnili vědu i umění.

V Chorvatsku se údajně našel tříhlavňový kanon Leonarda da Vinciho

Vedle malířských děl, z nichž nejproslulejší je zřejmě Mona Lisa, se zapsal také do dějin architektury a sochařství. Věnoval se také studiu anatomie.

Známé jsou i jeho návrhy létajících strojů, zbraní nebo plány na využití slunečního záření k ohřevu vody.

Lidovky.cz, ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.