Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Panda absolvovala výukový program, pak ji vědci vypustili do přírody

Samec pandy velké | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Samec pandy velké | foto: Reuters

PEKING Čína minulý týden vypustila do volné přírody teprve druhou pandu, která se narodila v zajetí. Pandí samec dostal ale speciální výcvik, který by mu měl umožnit zapojit se do života v přírodě.

Jak napsala tisková agentura Nová Čína, předchozí podobný pokus se uskutečnil v roce 2006; tehdy pandí samec Siang Siang zahynul o rok později, když se dostal do rvačky s divokými pandami.

Vědci doufají, že v přírodě přežije déle, než jeho předchůdce

Vědci nyní doufají, že dvouletý Tchao Tchao má dostatek znalostí, aby dokázal přežít. Základní techniky ho naučila jeho matka, ale odborníci z přírodní rezervace Wo-lung pro něj připravili také speciální výcvikový program. Ten zahrnoval mimo jiné i ošetřovatele nosící pandí převleky, aby si Tchao Tchao nezvykal na lidi.

ČTĚTE TAKÉ:

Čang Che-min, ředitel čínského střediska pro záchranu pand velkých, agentuře Nová Čína řekl, že Tchao Tchao "vyrůstal v polodivokých podmínkách už od doby, kdy byl hodně malý", na rozdíl od Siang Sianga. "To znamená, že jeho schopnosti bojovat a přežít se podstatně zlepšily," dodal.

Nicméně nic podle něj není jisté a Tchao Tchao se bude muset vyrovnat s přirozenými nepřáteli, jako jsou jiná divoká zvířata. "Tchao Tchao je teprve druhá panda vypuštěná do přírody a my jsme stále v experimentálním stádiu," řekl Čang.

Panda je zařazena mezi ohrožená zvířata. V Číně žije ve volné přírodě zhruba 1600 pand a dalších 342 je chováno v zajetí.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....