Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Extrémně obézních Američanů přibývá, tvrdí průzkum

Obezita trápí stále více Britů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obezita trápí stále více Britů. | foto: Shutterstock

WASHINGTON Ve Spojených státech přibývá lidí trpících extrémní obezitou, kteří mají nadváhu více než 45 kilogramů. Ukázal to průzkum amerických zdravotnických nadací, o jehož výsledcích informovala agentura Reuters. Celkové procento obézních Američanů se naproti tomu nijak výrazně nezvyšuje. Podíl lidí, kteří mají o více než 45 kilogramů přes svou ideální tělesnou hmotnost, se za poslední tři desetiletí zvýšil z 1,4 procenta populace na 6,3 procent.

Extrémně obézních je v současnosti o 350 procent více, než bylo koncem 70. let. Poměr extrémně obézních jedinců je podle autorů průzkumu téměř dvojnásobně vyšší u žen než u mužů.

Obezita:

Obezita je definována jako překročení 30 stupňů na indexu tělesné hmotnosti BMI, což je poměr váhy k výšce v metrech na druhou.

Odborníci ale upozorňují, že tento index není jednoznačný, protože obézní jsou podle něj i sportovci s množstvím svalové hmoty, a naopak do průměru se vejdou osoby s křehkou konstitucí, ale velkým poměrem tělesného tuku.

Mezi dětmi je poměr extrémně obézních na úrovni pěti procent.

Zvláště výrazné je zastoupení dětí s velkou nadváhou u hispánských chlapců a černošských dívek, uvádí průzkum, který provedly neziskové organizace Trust for America´s Health a Robert Wood Johnson Foundation.

Celková hladina obezity se však v posledních letech v USA výrazně nemění a zůstává na úrovni okolo 36 procent populace.

Letos v červnu zařadilo Sdružení amerických lékařů (AMA) obezitu na seznam nemocí. Obézní lidé tak mají naději, že budou pojišťovny ochotnější hradit preventivní programy i léčbu obezity. Důraznější zaměření na prevenci si slibuje také šéf AMA Ardis Hoven. Zdravotníci by díky zařazení obezity mezi nemoci mohli získat významnou pomoc předtím, než musejí řešit složité zdravotní komplikace spojené s obezitou. Hoven očekává, že se rozběhnou informační kampaně určené pacientům i zdravotníkům.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!