Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mezi českými dětmi přibývá alergiků. Stále více jich je i obézních

Zdraví

  7:00
PRAHA - Mezi českými dětmi přibývá alergiků a stále víc jich je obézních, varují statistici ve zprávě o činnosti praktických dětských lékařů. Mezi lety 1995 až 2012 stouply počty alergických dětí na tisíc registrovaných 2,5 krát, dorostu více než třikrát a počty dětí sledovaných kvůli obezitě téměř čtyřikrát a dorostu více než pětkrát.

Za dětskou obezitu mohou zejména rodiče, tvrdí lékaři foto: Shutterstock

Nejvíc alergiků je v Praze a jižních Čechách. Republikový průměr sledovaných pro obezitu překročilo deset ze 14 krajů. Vyšší výskyt alergií byl u dorostu než u dětí. Průměrný počet alergiků na 1000 registrovaných loni byl 141,4 u dětí a 223,8 u dorostu.

ČTĚTE TAKÉ:

K nárůstu obezity u dětí a dospívajících statistici uvedli, že v roce 1996 lékaři sledovali kvůli obezitě a přejídání 10 400 dětí a 6100 dospívajících. Loni to bylo 30 900 dětí a 20 100 dospívajících.

Nejnižší počet sledovaných dětí i dorostu pro obezitu byl ve Zlínském kraji. Naopak nejvíce obézních dětí bylo v Karlovarském kraji a dorostu v Jihočeském kraji.

U dětí do 15 let lékaři loni měli ve dlouhodobém sledování 597 400 onemocnění či vad, tedy 392 onemocnění na tisícovku registrovaných.

Nejčastěji šlo o nemoci dýchací soustavy, nervové soustavy a očí a kůže. U dorostu to bylo 267 800 onemocnění a vad, tedy 670,4 na tisícovku registrovaných. Nejčastěji šlo o nemoci dýchací soustavy, nervové soustavy a oka a nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat