Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Mezi českými dětmi přibývá alergiků. Stále více jich je i obézních

Za dětskou obezitu mohou zejména rodiče, tvrdí lékaři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Za dětskou obezitu mohou zejména rodiče, tvrdí lékaři | foto: Shutterstock

PRAHA Mezi českými dětmi přibývá alergiků a stále víc jich je obézních, varují statistici ve zprávě o činnosti praktických dětských lékařů. Mezi lety 1995 až 2012 stouply počty alergických dětí na tisíc registrovaných 2,5 krát, dorostu více než třikrát a počty dětí sledovaných kvůli obezitě téměř čtyřikrát a dorostu více než pětkrát.

Nejvíc alergiků je v Praze a jižních Čechách. Republikový průměr sledovaných pro obezitu překročilo deset ze 14 krajů. Vyšší výskyt alergií byl u dorostu než u dětí. Průměrný počet alergiků na 1000 registrovaných loni byl 141,4 u dětí a 223,8 u dorostu.

ČTĚTE TAKÉ:

K nárůstu obezity u dětí a dospívajících statistici uvedli, že v roce 1996 lékaři sledovali kvůli obezitě a přejídání 10 400 dětí a 6100 dospívajících. Loni to bylo 30 900 dětí a 20 100 dospívajících.

Nejnižší počet sledovaných dětí i dorostu pro obezitu byl ve Zlínském kraji. Naopak nejvíce obézních dětí bylo v Karlovarském kraji a dorostu v Jihočeském kraji.

U dětí do 15 let lékaři loni měli ve dlouhodobém sledování 597 400 onemocnění či vad, tedy 392 onemocnění na tisícovku registrovaných.

Nejčastěji šlo o nemoci dýchací soustavy, nervové soustavy a očí a kůže. U dorostu to bylo 267 800 onemocnění a vad, tedy 670,4 na tisícovku registrovaných. Nejčastěji šlo o nemoci dýchací soustavy, nervové soustavy a oka a nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...