Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Gel měl být novou pomůckou proti AIDS. Zatím mu ale zkoušky nevychází

HIV (zelený) vylézá z pěstované bílé krvinky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy HIV (zelený) vylézá z pěstované bílé krvinky | foto: C. GoldsmithReprofoto

Vaginální gel měl sloužit jako levná a pro všechny přijatelná ochrana proti šíření viru HUV. Předběžné výsledky byly velmi povzbudivé. Ovšem podle nové klinické studie je gel zcela neúčinný.

Především v afrických zemích je jednou z potíží v boji proti AIDS vytrvalá neochota k používání kondomů. Je zjevné, že zlomit moc tradic i církví živených předsudků proti těmto ochranným pomůckám se v blízké době nepovede. Proto chtějí lékaři a vědci přijít s takovou preventivní pomůckou, kterou by vyhověly co největšímu počtu ohrožených.

Slibným nápadem se zdály být různé druhy poševního gelu. Vzniklo jich již několik, a i když se například mírně liší svým složením, základní idea je prostá: gel si (na rozdíl od kondomu) aplikuje pouze žena a většinou dokonce poměrně dlouho před pohlavním stykem (tedy v soukromí). V gelu obsažené látky by ji pak měly chránit proti přenosu viru do jejího těla.

V laboratořích vědci z různých pracovišť vyvinuli celou řadu sloučenin, které měly tyto požadavky splňovat. Ovšem v polních podmínkách zatím nepřesvědčily. 

Posledním zklamáním jsou tento týden oznámené výsledky gelu PRO 2000. Ten obsahuje polymer sloučeniny naftalensulfonátu, který komplikuje navázání viru HIV na povrch buněk. V laboratorních testech na buněčných kulturách i v pokusech s primáty si vedl dobře. Dokonce i první, velmi malá klinická studie z února letošního roku naznačovala, že gel snižuje riziko nákazy žen asi o 30 %.

Pak však přišel velký krach. Velká ověřovací studie, ve které bylo víc než 9000 žen z Ugandy, Zambie, Tanzanie a Jižní Afriky, jasně ukázala, že gel nemá žádný měřitelný efekt. HIV se v jejím průběhu nakazila 4 procenta žen užívajících placebo gel a 4,1 procenta žen užívajících PRO 2000.

Malou útěchou může být pro vědce alespoň to, že se nezopakovala situace ze zkoušek jiného gelu (s jinou účinnou látkou) v roce 2007. Ty musely být zastaveny, protože se velmi rychle zjistilo, že gel činí ženy náchylnějšími než k nákaze místo toho, aby je chránil.

Vědci zatím jen spekulují, proč gel selhává. Je možné, že aktivní složky gelu nejsou dost účinné na to, aby zabránily viru "zakotvit" na buňkách ženiny sliznice. Ovšem gel jich nemůže obsahovat o mnoho víc, stal by se toxickým i pro ženu. Nemůže být ani o mnoho hustší (aby sliznici lépe fyzicky chránil), protože pak už by se nedal snadno aplikovat.

V této chvíli probíhají v Africe ještě dvě další klinické zkoušky poševních gelů, které mají jinou aktivní látku; obsahují přímo retrovirální léky. Jejich neúspěch by byl bolestný. Z průběhu zkoušek PRO 2000 totiž vyplynula alespoň jedna dobrá zpráva: páry ho používaly rády. Oblíbená prevence, to by byla převratná novinka.

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...