18. ledna 2010 17:16 Lidovky.cz > Relax > Věda

Himálajské ledovce měly brzy roztát. Odhad ale vycházel ze spekulace

Himaláje | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Himaláje | foto: Reuters

Stav klimatu je tak katastrofický, že by do roku 2035 měla roztát většina himálajských ledovců. Alespoň to tvrdí zpráva Mezivládního panelu pro klimatické změny OSN z roku 2007. Ta však vychází pouze z časopiseckého rozhovoru s indickým vědcem, který sám datum označil za spekulaci.

Upozorňuje na to server EconomicVoice.com. Mezivládní panel pro klimatické změny vydal v roce 2007 zprávu, v níž upozornil, že z důvodu klimatických změn do roku 2035 roztaje většina ledovců v Himálaji. Část zprávy o tajících ledovcích ale vycházela z telefonického interview s indickým vědcem Syedem Hasnainem, které publikoval v roce 1999 časopis New Scientist. Tedy osm let před tím, než zpráva panelu vyšla. Sám Hasnain navíc připustil, že rok 2035 je pouze spekulací a není podložen žádným výzkumem.

Zprávu v Česku přinesl první server idnes.cz.


"Pokud Hasnain oficiálně potvrdí, že nic takového neřekl, musí tenhle předpoklad jít pryč," citoval britský deník The Times profesora Murari Lala, který dohlíží ve zprávě panelu na kapitolu o mizejících ledovcích.

To, že zpráva vychází z rozhovoru s Hasnainem, odhalil autor interview Fred Pearce. Ten navíc tvrdí, že se vědec vyjadřoval jen k tání části masivu, nikoliv celých Himálají.

Lidovky.cz

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.