Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Kostaričtí vědci infikují koně covidem. Protilátky z jejich krve chtějí využívat jako lék

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Kladrubský hřebčín

San Jose/Praha Kostaričtí vědci chtějí začít testovat na lidech léčbu onemocnění covid-19 pomocí protilátek získaných z infikované koňské krve. Princip spočívá v tom, že kůň je záměrně nakažený virem, a poté se čeká, až se v jeho těle vyvinou protilátky, které mu jsou následně z krve odebrány. Inspirací je výzkumníkům sérum podávané po uštknutí hadem.

Experti z vědeckého Institutu Clodomira Picada (významný vědec zkoumající jed středoamerických hadů - pozn.red.) dokázali podle agentury Reuters možná vyvinout lék proti novému typu koronaviru. Jeho klíčovou součástí jsou protilátky vyextrahované z krve koní a následně použité při přípravě séra.

„Chceme ho podávat pacientům, kteří začínají bojovat s infekcí, ale jejichž imunitní systém stále neprodukuje dostatek vlastních protilátek,“ řekl pro vědecký časopis Scientific American vedoucí výzkumného projektu Alberto Alape-Girón.

Výhodou je podle něj kromě ceny a rychlosti výroby trvající několik týdnů také fakt, že v deseti mililitrech přípravku se nachází osmdesátkrát větší množství protilátek než v krevní plazmě darované člověkem, který koronavirus překonal. Laboratorní testy podle vědců ukázaly, že sérum je schopné vir zcela neutralizovat. 

Inspirací k jeho vytvoření byla podle nich účinnost přípravku vyráběného obdobným způsobem a užívaného po uštknutí hadem. Hadí protijedy z Kostariky s výtažkem z koňské krve zachrání na základě tvrzení Scientific American každý rok tisíce lidí po celém světě a právě léčba koňskými protilátkami se ukázala již v minulosti jako účinná například proti virům ptačí chřipky H5N1 a H7N9. 

 „To vše inspirovalo několik výzkumných týmů k nalezení různých způsobů výroby bezpečných a účinných protilátek z koní v boji proti covid-19,“ popsala Fan Chuej Wen, vědkyně z Butantanského institutu v Brazílii.

Testování koňských protilátek u nemocných začne tento měsíc zrychlenou klinickou studií. Jejich bezpečnost a účinnost protilátek budou odborníci zkoumat u skupiny šestadvaceti pacientů, kteří byli s covidem hospitalizováni, ale nebyli umístěni na jednotku intenzivní péče. Výsledky vědci očekávají do konce září a v případě úspěchu počítají kostarické úřady s větším využitím přípravku.

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...

Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19
Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19

Naše kolegyně a bývalá šéfová eMimina Hanka v úterý 8. září porodila zdravou holčičku Emičku. Plánovaný porod císařským řezem zkomplikoval Covid-19...