Úterý 14. července 2020svátek má Karolína 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Revoluce v oční chirurgii: Lékaři poprvé operovali s robotem uvnitř oka

Operace očí (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Operace očí (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

OXFORD Vědci z Oxfordu vyvinuli speciální roboty, které pomáhají očním chirurgům operovat uvnitř lidského oka. První pacient, který byl pomocí robota operován, prohlásil, že je to „pohádka“. Operace s robotem je preciznější, ale zároveň k oku šetrnější, uvedl deník BBC News.

„Je to téměř jako v pohádce, ale je to pravda! Mám štěstí, že právě já jsem první, komu zákrok provedli,“ prohlásil sedmdesátiletý Rev Beaver.
Lékaři doufají, že tento způsob operace celkově zlepší oční chirurgii. Robot, který asistuje při operace oka, není dnes nic neobvyklého. Nikdy se s ním ale neoperovalo uvnitř oka.

Profesor z Oxfordu Robert McLaren sdělil: „Operace v zadní části oka vyžaduje větší preciznost. Byla to výzva provést takovou operaci s pomocí robota přes malé skulinky v oku bez toho, aniž by se cokoli poškodilo.“

Blána zůstane neporušená

Lékař používá joystick a dotykovou obrazovku k tomu, aby zavedl do oka jehlu. Celý postup monitoruje přes mikroskop. Robot, který slouží jako mechanická ruka, má sedm motorů a je schopný eliminovat případné otřesy během operace. Větší pohyby na joysticku odpovídají malým pohybům robota. Operace může být i celá pozastavena tzv. zmražením.

„Běžně, když provádíme tuto operaci ručně, tak se dotýkáme sítnice, což vyvolá krvácení. Pokud ale použijeme robota, tak je blána zachována neporušená,“ sdělil profesor McLean.

Revu Beaverovi, bývalému kaplanovi, našli na zadní části oka zvětšující se blánu. Následný tlak vytvořil otvor v sítnici, který vedl k její postupné degeneraci. Beaverova operace měla vést k navrácení jeho zraku, což se nakonec povedlo. „Degenerace mého zraku byla otřesná, bál jsem se, že ztratím zrak úplně. Avšak tento zákrok bez jakékoli obtíže, byl opravdu dar z nebe,“ řekl Beaver po operaci.

Roboti usnadňují práci

Vědci zkoumali, zda vůbec může robot pracovat jako oční chirurg a zda je při výkonu přesnější než lékaři. Cíl vědců byl pozvednout oční chirurgii na vyšší úroveň. Robot umožňuje chirurgům napíchnout buňky pod sítnicí po dobu deseti minut. Bylo by nemožné provést stejný zákrok lidskou rukou.

Dánská společnost, která vyvíjí roboty, věří, že by se roboti mohli používat i mimo operační sál. Roboti představují prototyp, ale firma dosud neuvedla, kolik budou stát.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.