Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 4 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Léky a vitamíny nakupuje skoro polovina lidí na internetu, ukázal průzkum

Léky - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Léky - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Léčivé přípravky, vitamíny nebo doplňky stravy si na internetu alespoň někdy koupí 45 procent uživatelů internetu. Tento podíl v posledních letech stoupá, mezi lety 2012 a 2015 to byla zhruba čtvrtina uživatelů internetu.

Tři čtvrtiny lidí si prostřednictvím internetu pořizují vitamíny a potravinové doplňky, asi čtvrtina pak volně prodejné léky. I nadále však většina lidí léčivé přípravky na internetu nekupuje.

Častěji tuto možnost vylučují muži, lidé nad 60 let a lidé s nižším vzděláním. Vyplývá to z pravidelného průzkumu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), jehož výsledky ústav zveřejnil. Průzkumu, který se uskutečnil na konci loňského roku, se zúčastnilo 1500 respondentů z laické veřejnosti, dále 1000 lékařů a stejný počet lékárníků.

Příbalový leták čtou hlavně ženy

Stejně jako v minulých letech je podle průzkumu pro pacienty nejčastějším zdrojem informací o lécích jejich ošetřující lékař (v 39 procentech případů). Více než pětina hledá informace v příbalovém letáku, pro 13 procent lidí je zdrojem informací internet a asi u desetiny lékárník. V případě, že lidé dostanou neznámý lék, 72 procent lidí si vždy přečte příbalový leták, zhruba čtvrtina si jej pak přečte občas. Důslednější jsou v tomto ženy. Autoři průzkumu se také ptali na to, jak často lidé kontrolují léky, které mají doma. Pravidelnou kontrolu dělá 31 procent lidí, občasnou pak polovina respondentů.

U lékařů průzkum zjišťoval mimo jiné to, jaký vliv na předepisování léků mají návštěvy zástupců farmaceutických firem. Více než třetina oslovených lékařů uvedla, že k doporučení zástupců farmaceutických firem při předepisování léků přihlíží, 43 procent pak bere jejich doporučení v potaz výjimečně. Pětina lékařů odpověděla, že je návštěvy zástupců firem neovlivňují. Více než polovina lékařů zatím nevyužívá možnost předepsat lék jen ve formě účinné látky, kdy se nepředepisuje konkrétní přípravek. Desetina lékařů o této možnosti vůbec neví.

Lékárna (ilustrační foto)

Čtyři pětiny lékařů vždy zjišťují, jaké další léky pacient užívá. I přesto se ale téměř všichni oslovení lékárníci (96 procent) někdy setkali s případem, kdy jsou jednomu pacientovi od více lékařů předepsány léky se stejnou účinnou látkou nebo léčivé přípravky, jejichž současné užívání se vylučuje. Tři čtvrtiny lékárníků řeší tento problém přímo s předepisujícími lékaři. Naprostá většina lékárníků (97 procent) někdy využívá možnosti nabídnout pacientovi jiný léčivý přípravek se stejnou účinnou látkou.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Obchodník - junior / senior - Praha, od 60 000 Kč výše

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 60 000 - 60 000 Kč