6. února 2010 6:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Marihuana plaší spermie, zjistili vědci

Spermie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spermie | foto: Reprofoto

Vědci z Kalifornie objevili molekulu, která dokáže zvýšit nebo naopak snížit rychlost spermií. Nový poznatek by podle expertů mohl přispět k vývoji mužské antikoncepce nebo léku na podporu plodnosti. O studii, kterou publikoval vědecký časopis Cell.

Co pohání spermie na cestě k vajíčku? Všichni si ze školy pamatujeme obrázky buněk s třepotajícím se ocáskem. Odborníci už dlouho vědí, že jejich aktivita souvisí s vnitřním pH. Když se kyselé spermie dostanou do prostředí ženských pohlavních orgánů, musí se nejprve změnit v zásadité – tím se v nich rozběhnou biochemické reakce aktivující jejich pohyb.

Vědci z Kalifornské univerzity včera v časopise Cell zveřejnili objev, jak spermie své vnitřní pH regulují. Našli totiž dosud neznámý typ kanálků, jimiž buňky vypouštějí nadbytečné protony – tím se zvýší jejich pH a stávají se zásaditějšími.

Zároveň odborníci našli molekulu, která kanálky otevírá. Patří do skupiny endokanabinoidů – je tedy příbuzná s látkou obsaženou v marihuaně. To může vysvětlovat, proč tato droga bývá dávána do souvislosti s neplodností: dokáže spermie aktivovat předčasně už v mužském pohlavním ústrojí. Buňky se vyčerpají a při akci pak nemají dost energie, aby dopluly k cíli.

Autoři studie věří, že objev molekuly umožní v budoucnu regulovat aktivitu spermatu: na jedné straně může vést k vývoji mužské antikoncepce, na straně druhé k prostředkům na povzbuzení líných spermií mužů, kteří mají problémy s plodností.

Chcete vědět víc?

Další zprávy ze světa vědy najdete v sobotní příloze Lidových novin Orientace

Eva Vlčková

Autor

Eva Vlčkováeva.vlckova@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!