Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

Ministerstvo rozhodlo: práva v Plzni nebudou přijímat nové studenty

Studenti bojují za svoji fakultu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti bojují za svoji fakultu. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo školství připravilo rozhodnutí, aby plzeňská právnická fakulta letos nepřijímala nové studenty. Informoval o tom Český rozhlas Radiožurnál s tím, že rozhodnutí ještě musí podepsat nový ministr nebo ministryně školství.

Zdroj z ministerstva školství ale řekl, že úředníci možná nebudou muset čekat na nového šéfa resortu a rozhodnutí v příštích dnech vydají sami. Odstupující ministr Josef Dobeš (VV) škole prodloužil akreditaci, o přijímání nových studentů už ale nerozhodl. Proti přijímání je i kolegium rektorky Západočeské univerzity.

Pro školu bude závazné rozhodnutí ministerstva

"Připraveno to je, zákaz přijímání," řekl zdroj z ministerstva s tím, že rozhodnutí ministerstva bude pro školu závazné. Dobeš chtěl původně rozhodnout už před dvěma týdny. Pak ale sdělil, že chce využít zákonné lhůty, kterou na rozhodnutí má. Mezitím ale rezignoval, v úřadu končí v sobotu.

PSALI JSME:

"Moje dvě skupiny - právní vedená panem náměstkem Nantlem, a ta přes vysoké školy vedená náměstkem Wilhelmem - připravily velmi podrobný materiál pro rozhodnutí. A chybí tam podpis nového ministra či ministryně. A bude to úplně na něm, řekl Dobeš Radiožurnálu.

Místo ministra můžou rozhodnout odborné skupiny

Je ale možné, že úřad rozhodne i bez nového šéfa. Dřív totiž tyto záležitosti řešily odborné skupiny na ministerstvu, ne ministr. Dobeš ale chtěl v případě plzeňské právnické fakulty rozhodnout sám.

ČTĚTE TAKÉ:

Děkani ostatních fakult ZČU se proti přijímání nových studentů na práva postavili kvůli ochraně zájmů studentů. Očekávají se totiž soudní spory o rozhodnutí ministra Dobeše prodloužit právnické fakultě akreditaci. Situace nových studentů by tak mohla být riziková. Děkan právnické fakulty Jan Pauly by ale pro přijímání nových studentů údajně byl.

Dobeš prodloužil škole akreditaci navzdory Akreditační komisi

Akreditační komise kritizovala nedostatečné personální zázemí a slabé vědecké výsledky fakulty. Dobeš své rozhodnutí zdůvodnil zájmy 1800 plzeňských studentů, kteří by jinak museli dostudovat jinde. Komise už kvůli tomu na Dobeše podala trestní oznámení a prostřednictvím nejvyššího státního zástupce i žalobu ve veřejném zájmu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....