23. října 2015 7:13 Lidovky.cz > Relax > Věda

Pokusy s ovládáním počasí. Mohou poškodit Zemi?

Sucho doléhá na zemědělce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sucho doléhá na zemědělce | foto: MAFRA - Martin Veselý

Chemické vyvolávání deště už je realita. Zároveň ale vzniká stále víc obrovských bouří a meteorologických anomálií. Jak to spolu souvisí?

Počasí bylo vždy nevypočitatelné, v dnešní době ho ale lidé dokáží částečně usměrňovat a řídit. Nezahráváme si však s budoucností celé planety? Už z nejstarších kultur známe různé rituály, které by měly přivolat déšť. Ve středověku byly ženy podezřelé z ovlivňování počasí, upalovány coby čarodějnice. Koncem 19. století začali především vinaři používat speciální kanony proti krupobití, které údajně dokázaly změnit kroupy v běžný déšť.

Prokazatelně první úspěšný pokus o změnu počasí přišel během 2. světové války. V blízkosti letišť ve Velké Británii pomocí hořáků dařilo rozhánět mlhu., která by jinak bránila letadlům v přistání.

Těsně po válce se začalo s postřikem mraků. Do mraků byly rozstřikovány částečky jodidu stříbrného. Vlhkost z mraků se soustředila kolem nich a kapky se v mracích zvětšovaly. Až nakonec začalo pršet.


Během 60. a 70. let se Američané pokoušely na podobném principu bojovat s velkými bouřemi a hurikány. Výsledky projektu ale nebyly úplně jednoznačné a tak výzkum skončil. Ve stejné době se ovlivňování počasí začalo využívat i pro vojenské účely. Ve válce ve Vietnamu Američané spustili operaci nazvanou Papa. Postřikem mraků se pokoušeli prodloužit období dešťů, aby se po rozbahněných cestách nemohla severokorejská armáda posouvat. Dalšímu válečnému využití ovlivňování počasí zabránil rok 1977, kdy byl v Ženevě podepsán zákaz využívání podobných technologií.

apeAlena Pecháčková
J. Zeman 421 Co americký Haarp? 9:24 23.10.2015

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.