Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

V Přerově se bude stavět, archeologové mají pět týdnů

Archeologové při práci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Archeologové při práci. | foto: Shutterstock

PŘEROV Přerovští archeologové se pustili do výzkumu na místě stávajícího parkoviště u obchodního centra Prior, které se rekonstruuje. Podle nich jde o významnou archeologickou lokalitu. Během průzkumu se jim už podařilo odkrýt například stopy středověkého osídlení, ale i z mladší doby bronzové.

„Jde o archeologický výzkum předcházející investici obchodní galerie Prior, jde o ohromnou přestavbu celého prostoru. Náš prostor je vymezen v místě, kde budou větší zemní zásahy například pro založení výtahových šachet. Výzkum vedeme po obvodu stávajícího parkoviště,“ uvedl archeolog z Muzea Komenského v Přerově Jan Mikulík. Na místě začali odborníci pracovat v polovině března a na výzkum mají vymezeno jen pět týdnů, kvůli časové tísni pracují i o víkendech.

Už první výsledky jejich výzkumu na místě svědčí podle nich o tom, že jde o významnou archeologickou lokalitu, která byla poměrně hustě osídlena. Předpokládali to už z dřívějších archeologických průzkumů. Podařilo se jim zachytit doklady o hospodářské zástavbě, ale odkryli i osídlení z podstatně hlubší části historie. 

„Zachytili jsme starší osídlení, ať už jde o destrukci dvou pozdně středověkých domů z druhé poloviny 15. století či sídlištní aktivity z období vrcholného středověku 12. a 13. století, ale dostáváme se v čase i do období mladohradištního od 11. do 10. století. Objevili jsme také stopy sídlištních aktivit z mladší doby bronzové před zhruba 3200 lety,“ doplnil Mikulík.

Mince, bronzová šipka či zdobená jehlice

Odborníci při odkryvu zeminy našli například řadu keramik či stříbrnou minci z poloviny 16. století. Mezi nejzajímavější nálezy však podle nich patří bronzová šipka a zdobená jehlice sloužící ke spínání oděvů z mladší doby bronzové. „Zajímavostí jsou také nalezené a zdokumentované hroby hříběte, koně či většího, zřejmě hlídacího psa. Hroby jsou staré minimálně 200 let,“ dodal Mikulík.

Rozsáhlá rekonstrukce obchodního domu Prior v Přerově bude stát zhruba 400 milionů korun. Dokončena má být v polovině příštího roku. Čtyřpodlažní budova přerovského Prioru bude snížena a přístavbou rozšířena na přilehlé parkoviště, kde je plánována stavba obchodní pasáže.

Přerov je pro archeologické nálezy poměrně bohatou lokalitou. Úspěch měli oborníci s nedávnými nálezy spjatými s osobností Jana Amose Komenského v lokalitě zvané Na Marku. Ministerstvo kultury ji nyní zapsalo na seznam kulturních památek.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?