Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Nové poznatky o koronaviru: na kůži vydrží přes 9 hodin, o komplikacích rozhoduje i spánek

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Pozornost světa se upíná k jednomu tématu – koronaviru. O nemoci stále víme málo. Nově publikované studie mohou pomoci porozumět tomu, jak se šíří a co od ní čekat.

Ovlivňuje covid náš mozek?

První studie objevuje spojitost mezi nákazou a dysfunkcemi mozku. Odborníci, kteří sledovali od března dlouhodobý průběh nemoci u 509 hospitalizovaných pacientů, zaznamenali, že u třetiny z nich byly pozorovatelné změny ve fungování mozku, pacienti měli „neurologické příznaky“. U části se dokonce projevily dlouhodobé zdravotní problémy po propuštění z nemocnice, uvádí list The New York Times.

Dysfunkce mozku se mohou týkat běžných potíží typu problémů se soustředěním či krátkodobou pamětí. Zároveň ale může jít o vážnější neurologické poruchy, jako jsou závratě, zhoršené vědomí, záchvaty, nevědomé stavy podobné kómatu a podobně. Řadu těchto projevů zaznamenali odborníci u třetiny hospitalizovaných.

Studie dále prokázala, že ti, kdo mají neurologické příznaky, mají výrazně horší průběh choroby. Tito pacienti zůstávali v nemocnici třikrát déle než ti bez neurologických příznaků. Poté, co byli propuštěni z nemocnice, 32 procent z nich mělo problém se zvládáním běžných aktivit, jako je vaření či placení daní. U osob, které uvedly, že mají tyto symptomy, byla podle studie sedmkrát větší pravděpodobnost, že po hospitalizaci s covidem zemřou.

Lékaři zdůrazňují, že výzkum nepřináší přímý důkaz o útoku viru na mozek nakažených. Studie ale s jistotou ukazuje, že mentální změny mohou být upozorněním na to, že u pacienta může dojít k těžšímu průběhu a dlouhodobějším problémům i po vyléčení.

Jak dlouho vydrží na pokožce?

Na polích vědeckého výzkumu došlo v poslední době i k dalším novým zjištěním ohledně covidu, informovala agentura Reuters. Japonští vědci například zjistili, že virus SARS-CoV-2 vydrží za ideálních podmínek na lidské kůži více než devět hodin. Pro srovnání, chřipkový virus typu A vydrží na pokožce méně než dvě hodiny. Oba viry byly zneškodněny dezinfekcí s minimálně 80procentním obsahem alkoholu za 15 vteřin.

Vědecké studie prokázaly, že nový koronavirus se přenáší majoritně prostřednictvím aerosolů a kapének. Autoři tohoto výzkumu publikovaného v časopise Clinical Infectious Diseases uzavírají své sdělení tím, že správná hygiena brání šíření nákazy.

Dusíme se v roušce?

Američtí výzkumníci zase prokázali, že rouška sice může být nepohodlná na nošení, nicméně neomezuje tok kyslíku do plic, a to ani u osob s těžkými plicními chorobami.

Podrobili 15 zdravých lékařů a 15 veteránů se silně poškozenými plícemi šestiminutové chůzi po tvrdém povrchu. Výsledkem bylo, že ani jedna skupina nevykazovala významné změny ve výměně tělních plynů, a to ani hned po testu, ani 30 minut poté. Vědci tedy nabízejí jiná vysvětlení: ochrana úst a nosu způsobuje nepříjemný pocit drážděním citlivých obličejových nervů, ohříváním vdechovaného vzduchu či vyvoláváním pocitu klaustrofobie.

Finští badatelé zjistili, že lidé trpící syndromem obstrukční spánkové apnoe, který se v noci projevuje chrápáním a zástavami dechu a přes den zvýšenou spavostí a mikrospánky, měli pětkrát vyšší šanci projít si těžkým průběhem covidu. Syndrom je často spojován s dalšími zdravotními problémy, jako je obezita, vysoký krevní tlak, srdeční choroby či cukrovka, což jsou další nemoci, které zvyšují zdravotní rizika při infekci virem SARS-CoV-2.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Eva Burešová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

F-86 při nastřelování kulometů v noci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...