Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Padající družice se blíží, možná nás čeká ohnivá show

Archivní foto americké družice UARS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Archivní foto americké družice UARS | foto: Reuters

Nefunkční americký satelit UARS padá k Zemi pomaleji, než se původně čekalo. Jeho vstup do atmosféry lze očekávat v sobotu ráno nebo dopoledne. Sestřelit padající družici UARS nepřipadá v úvahu, říká Antonín Vítek, odborník z Akademie věd ČR.

LN Jak často k podobným pádům dochází?
Není to nic výjimečného. Podle mého odhadu na zem dopadají zbytky ze zhruba deseti procent všech družic a stupňů nosných raket, které končí svůj život v atmosféře.

LN Zpravidla však kolem nich nebývá takový humbuk jako nyní...
Občas ano, třeba v roce 2008 kolem americké vojenské družice, která hned po navedení na dráhu selhala a byla neovladatelná. Američané ji pak nad Tichým oceánem rozstřelili.

ČTĚTE TAKÉ:


LN Družici UARS by tímto způsobem zničit nešlo? 
Nešlo, protože by se sice roztříštila na menší kusy, ale ty by pro nás představovaly ještě větší nebezpečí. Tehdy to zdůvodnili tím, že vojenská družice byla nepoužitá a měla plné nádrže jedovatého paliva, takže bylo nebezpečné nechat ji dopadnout na povrch. Kromě toho podle neoficiálních informací americká armáda chtěla otestovat protidružicovou zbraň.

Antonín Vítek z Akademie věd ČR

Antonín Vítek z Akademie věd ČR

LN Družice, která nyní klesá k zemi, jedovaté palivo neobsahuje?
Poslední zbytky paliva se použily na to, aby se přesunula na nižší dráhu. Pokud by zůstala na původní orbitě, kroužila by tam coby kosmické smetí několik století a ohrožovala funkční družice.


LN Spadl někdy úlomek družice nebo jiného kosmického smetí na území Česka?
Neví se o tom, ale není to vyloučeno. S drobnými úlomky je to stejné jako s meteority. Když jeho let ovzduším nenafotíte astronomickými kamerami, je velice obtížné ho pak najít.

LN Jak by to vypadalo, pokud by úlomky družice UARS padaly nad našimi hlavami? 
Na denním nebi bychom asi nic zajímavého neviděli. Pokud to ale bude v noci, a modely naznačují, že ano, byla by to pěkná ohnivá show.

PÁDY Z VESMÍRU

  • V roce 1979 dopadly na Austrálii poblíž Perthu zbytky americké stanice Skylab. Prezident USA Jimmy Carter se za to omluvil. Přesto rada okresu Esperance udělila americké vesmírné agentuře NASA pokutu čtyři sta australských dolarů za odhazování odpadků na veřejném prostranství. NASA se k ní nehlásila, až v roce 2009 ji uhradili posluchači kalifornského rádia, kteří na popud moderátora částku mezi sebou vybrali.

  • Občas se na různých místech země nacházejí „záhadné kosmické koule“. Už byly nalezeny třeba v Saúdské Arábii, Texasu, Arizoně, Jižním Walesu. Nejde o nic jiného než o zbytky stupňů nosných raket, které vynášejí do vesmíru družice.
  • Vnější plášť odhozeného raketového stupně v atmosféře zpravidla shoří. Palivová nádrž ovšem bývá zkonstruována z odolnějšího materiálu, například z titanu, takže přežije. Při ohnivém letu atmosférou se z ní ale odtaví trubky, které k nádrži vedou, takže na zemském povrchu přistane jen kulovité těleso, jitřící bujnou fantazii milovníků sci-fi.

  • V roce 2001 byla ruská orbitální stanice MIR navedena na sestup do atmosféry – vypravila se k ní bezpilotní loď Progress s palivem a nasměrovala ji do Tichého oceánu. Většina stanice shořela v atmosféře, ale 20–25 tun dopadlo do vody. Největší části mohly vážit až 700 kg. 

  • V roce 2003 při návratu ze 16 denní mise vinou poškozené izolace v atmosféře vzplanul raketoplán Columbia. Jeho zbytky dopadly na plochu o rozměrech 500x100 km od Dallasu na jihovýchod přes východní Texas a celou Louisianu. Velké množství trosek včetně zbytků těl všech sedmi členů posádky bylo nalezeno v okrese Nacogdoches ve východním Texasu.
Eva Vlčková

Autor

Eva Vlčkováeva.vlckova@lidovky.czČlánky

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu
Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu

Ráda bych s vámi sdílela svůj příběh o tom, že rakovina bolet může. A doufám, že to alespoň jedné váhající může pomoct s rozhodováním, jestli jít...