Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Rektor svolává kvůli reformám celou Karlovu univerzitu

Univerzita Karlova | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Univerzita Karlova | foto: Lidové noviny

PRAHA Kvůli plánovaným reformám vysokého školství z dílny ministra Josefa Dobeše svolává rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl na čtvrtek velké shromáždění. Byla na ně pozvána celá akademická obec školy. Jejím členům chce vedení univerzity představit jednotlivé věcné záměry zákonů a hlavně své ostré výhrady k nim.

Akademická obec přitom zahrnuje nejen profesory a členy vedení univerzity, ale také všechny vyučující a řadové studenty fakult Univerzity Karlovy.

„Velmi bych ocenil, kdybyste se dokázali vzdát trochy svého času a zúčastnili se tohoto shromáždění i během právě probíhajícího zkouškového období. Závažnost celé situace si tuto oběť naléhavě žádá,“ apeluje například v pozvánce studentům Právnické fakulty UK místopředseda jejího akademického senátu Adam Felix.

ČTĚTE TAKÉ:

Na programu je rozebrání jednotlivých návrhů, tedy návrhu zákona o vysokých školách a zákona o finanční pomoci studentům, a „přednesení rizik“, která tyto návrhy skýtají. 

Následovat může doprovodná akce

Posledním bodem pak má být přijetí rezoluce. Tedy konkrétních kroků, jak chce univerzita protestovat proti změnám. Na závěr se nevylučuje konání „doprovodné akce“. „Jestli však něco proběhne, to vám nyní neřeknu,“ krčí rameny Josef Staša, člen předsednictva akademického senátu UK a jeden z řečníků.

I přesto, že se studenti v lednu zabývají spíše učením na zkoušky a jiné aktivity jdou často stranou, mnozí z těch, kdo jsou seznámeni s obsahem reforem, se plánují zúčastnit. Velká část studentů však pořádně návrhy ministerstva nezná nebo o plánované akci vůbec neví. „Žádnou pozvánku jsem nedostala, nejspíš bych ale stejně nepřišla,“ uvedla jedna ze studentek prvního ročníku Právnické fakulty.

Shromáždění se bude konat ve čtvrtek v 15:30 na Právnické fakultě v Collegiu Maximu, jedné z největších poslucháren celé univerzity. Ta má přitom na svých 17 fakultách téměř 50 tisíc studentů a 7 tisíc zaměstnanců, samozřejmě se ale neočekává, že dorazí všichni. Jmenovitě byli pozváni členové vedení fakult, akademických senátů a zástupci Studentské unie.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!